Bitcoin’de ani düşüşü tetikleyen neydi? 3 muhtemel sebep

Bitcoin, dün akşam saatlerinde dakikalar içinde 9,500 dolar bandına çekildi. Bu ani düşüşü tetikleyen neydi?

Dün akşam saatlerinde en büyük kripto para Bitcoin‘in fiyatı 10,200 dolardan aniden 9,500 dolara geriledi.

CCN’de yer alan habere göre, bu sert düşüş, işlem hacmiyle piyasada önemli bir yer tutan kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’te daimi sözleşmelerin (perpetual contract) haftalık kapanışından saatler önce yaşandı.

Öte yandan çoğu analist, düşüşü dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CME’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin kapanışıyla ilişkilendirdi.

Kripto para analiz şirketi Skew Markets’a göre, CME’de toplam açık pozisyonların yüzde 50’sinin vadesi bu hafta (30 Ağustos) son bulacak. CME’de işlem gören sözleşmelerin son tarihine yaklaşıldıkça Bitcoin’in volatilitesinin arttığı daha önce de birçok analist tarafından dillendirilmişti.

Craig Wright konusu

Dün, İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, müşterilerine gönderdiği bir e-postada Bitcoin’in zayıf performansının nedeninin Craig Wright davası olabileceğini yazmştı. Manukyan, Wright’ın kaybettiği ve yargıcın milyonu bulan BTC’lerin yarısının devredilmesi kararını aldığı davaya ilişkin “BSV’nin de arkasındaki isim olan Wright, çıkardığı BTC’lerin yarısını Dave Kleiman’a devretmek durumunda kalacak. Bir tröstte bulunan BTC’lerin miktarı 1.1 milyon adet. BTC açısından problem de burada başlıyor. Dave, 2013’te vefat ettiği için BTC’ler, Ira Kleiman’a miras yoluyla geçmiş sayılacak ve Florida kanunlarına göre bu %40 vergi anlamına geliyor. Şayet Ira, 1.6 milyar dolar civarında bir nakde sahip değilse mirası almak için bu miktara yakın BTC satmak durumunda ki bu da doğal olarak piyasayı oynatır.” ifadelerini kullandı.

Bunun satış baskısı yaratacağını belirten Manukyan, aynı zamanda bir alım fırsatı olacağını da vurguladı.

Öte yandan Wright, söz konusu BTC’lere erişiminin olmadığını iddia etti.

Bitcoin, TSİ 00.30 itibari ile kripto para borsası Bitstamp’te 9669 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: