Bitcoin zorluğunda tarihin en büyük ikinci düşüşü

Bitcoin madencilik zorluğunda son 9 yılın en büyük düşüşü yaşandı. Bu, aynı zamanda tarihin en büyük ikinci düşüşü olarak kayıtlara geçti.

bitcoin (37)

Bitcoin’in madencilik zorluğu, yüzde 16’nın üzerinde gerileyerek 2012 yılının sonlarında ASIC madencilik makinelerinin piyasaya çıkışından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

BTC.com’un verilerine göre, bugün TSİ 12.00’de zorluk 16.787 trilyona düştü. Bu, en büyük kripto paranın tüm tarihi boyunca görülen yüzdesel en büyük ikinci düşüş olarak da kayıtlara geçti.

Zorluk ayarı, hash rate’teki değişimlere göre yaklaşık olarak her iki haftada bir gerçekleştiriliyor ve bu sayede, Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün artış ve azalışları baz alınarak blokların 10 dakikada bir bulunması sağlanıyor. Bilindiği gibi, hash rate yüksek zorluk düşük kalırsa blok süreleri kısalıyor, diğer durumda ise aksi geçerli oluyor. Ayrıca bu yolla madenciliğe katılım da teşvik ediliyor. Zorluğun artması, Bitcoin’de madenciliğin zorlaştığı, azalması ise kolaylaştığı anlamına geliyor.

Madencilik zorluğu neden bu kadar düşüş yaşadı?

Çin’in Sichuan eyaleti, Bitcoin madenciliği açısından dünyanın en önemli bölgelerinin başında geliyor. Bölgede yağmur sezonunun sona ermesinin ardından Çinli madenciler, makinelerini kapatıp daha ucuz enerji kaynaklarına ulaşabilecekleri bölgelere taşınmaya başladılar. Bu durum, zorlukta 9 yılın en büyük düşüşünü de beraberinde getirdi.

Zorluğun düşmüş olması, madencilik daha da kolaylaştığından kârlılığı artıracak. Bitcoin fiyatı, son birkaç ay içinde önemli ölçüde artış gösterdi fakat yeni BTC üretimi için gereken güç miktarı azaldı. HASHR8’in araştırma müdürü Lee Quigley, dün yayınlanan bir notta, “Verimli madenciler için kâr marjları önemli ölçüde artacak. Sayısız verimsiz madenci ise tekrar kârlı bir şekilde madencilik yapabilecek.” ifadelerini kullandı.

Asya’daki madencilik şirketleri tarafından farklı bölgelere taşınan madencilik makinelerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde yeniden çevrim içi olması bekleniyor. Öte yandan diğer madencilik, azalan zorluktan yararlanmak için önümüzdeki günlerde daha fazla makine çalıştırmaya başlayabilirler. Bu durum zorluğun tırmanmasına yol açabilir.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: