Bitcoin yatırımcılarına vergi baskını: Tutuklananlar borsa sahibi çıktı!

İsrail polisi, kripto paradan elde ettikleri kazançları bildirmeyen bazı kişilere baskın düzenledi. Tutuklanan 4 kişinin daha sonra İsrailli popüler kripto para borsası Bitin’in yöneticileri olduğu açıklandı.

İsrail Vergi Dairesi, İsrail polisiyle işbirliği içinde olduklarını ve 4 kişinin tutuklandığını açıkladı. Açıklama vergi dairesinin Facebook sayfasından yapıldı.

Sabahın erken saatlerinde hem İsrail polisi hem de devlet vergi memurlarının katıldığı bir operasyon yapıldı ve şüpheliler yakalandı. Bir kripto para borsası yönettikleri belirtilen kişilerin kazançlarını vergi dairesine rapor etmedikleri bildirildi.

İsrail vergi kanunlarına göre, İsrail vatandaşları ya da ülkede oturma izni bulunanlar kripto para alım-satımı yaptıkları takdirde bunu mutlaka vergi dairesine bildirmek zorundalar.

Tutuklanan 4 kişi kara para aklama ve İsrail vergi yasalarına uymama ile suçlanıyor. Tutuklamalar esnasında vergi memurlarına polisin K9, Yahalom ve siber-suçlar birlikleri de eşlik etti. Baskın yapılan yerde polis, elini güçlendirmek için özellikle soğuk cüzdan araması yaptı. Arama sırasında yetkililer tarafından milyonlarca İsrail Şekeli nakit para da ele geçirildi.

İsrail Şekeli şu an yaklaşık 0.3 dolar (yaklaşık 1,9 TL) değerinde. Ele geçirilen toplam paranın ise 1 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Bitin’e büyük darbe

Daha sonra yapılan açıklamada ise tutuklanan 4 kişinin İsrail’deki kripto para borsası Bitin’in yöneticileri oldukları belirtildi.

Bitin’de kullanıcılar; Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple ve Bitcoin Cash dahil olmak üzere çok çeşitli kripto paraların ticaretini yapabiliyor. Kripto paraların alım ve satımı ofiste nakit veya banka havalesi olarak yapılabilirken şirketin soğuk cüzdan satışı da bulunuyor. Yakın zaman önce kapatılmasıyla gündeme gelen BT360’ın aksine Bitin, saklama servisi veya mobil bir cüzdan hizmeti sunmuyor. Geçici kapanmaya rağmen borsanın hiçbir müşterisi şu ana kadar herhangi bir kayıp para bildiriminde bulunmadı.

Bitin CEO’su Bar Mittleman’ın tutuklanması 3 Mart’a kadar uzatılırken diğer üç yöneticinin ise yarın serbest bırakılması bekleniyor.

İsrailli yetkililer geçen hafta kripto para borsalarıyla ilgili kanunların daha sert şekilde uygulanması gerektiğini belirtmişlerdi. Yerel kripto para borsalarına yapılan operasyonların artması bekleniyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: