Bitcoin yatırımcıları, halving öncesi strateji değiştiriyor

Borsalardaki Bitcoin miktarı, son zamanlarda düşüş gösterdi ve bu Glassnode’a göre halving öncesi daha uzun vadeli tutma stratejilerine doğru bir kaymaya işaret ediyor.

Mayıs ayındaki ‘halving’ yaklaştıkça yatırımcılar daha çok Bitcoin biriktirme yoluna başvuruyor. CoinDesk’in Blockchain veri şirketi Glassnode‘dan aktardığına göre; borsa adreslerinde tutulan Bitcoin’lerin toplam rakamının 7 günlük hareketli ortalaması 2,214,365’e düştü. 14 Nisan’da elde edilen bu sayı da geçen Haziran’dan bu yana elde edilen en düşük rakam. Salı günü itibariyle, 17 Ocak 2020’de kaydedilen 2,404,786 olan ortalama yaklaşık yüzde 8 düştü.

Bitcoin’ler, uzun vadeli tutmak üzere borsalardan çekiliyor

Glassnode’a göre, hesap bakiyelerindeki düşüş daha uzun vadeli tutma stratejilerine doğru bir kaymaya işaret ediyor. Çünkü kullanıcılar, fiyatların artması beklendiğinde kripto paralarını borsadan çekip, daha uzun vadeli tutmak için kişisel cüzdanlarına aktarıyorlar. Fiyat düşme eğiliminde olduğunda ise tam tersi şekilde kripto paralarını borsalara taşıyorlar. Örnek olarak, Bitcoin fiyatı 15 Mart tarihine kadar bir haftalık süre içinde yüzde 33 düşüş yaşadı. O donem borsalarda tutulan coin’lerin 7 günlük ortalaması 11 Mart’ta 2,333,279 iken 18 Mart’ta 2,350,795 oldu. Ancak bu durum çok uzun sürmedi ve hesaplardaki BTC’lerin düşüşü 19 Mart’tan itibaren tekrar başladı.

Yatırımcıların BTC’lerini kişisel cüzdanlarına çekmeleri 27 gün sonra gerçekleşecek olan ‘halving’le doğru orantılı olabilir. Bitcoin’deki enflasyonu kontrol etmeyi amaçlayan bu süreç sonunda blok ödülleri madenciler için 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye inecek. Aslında madenciler, ödül yarılanmasının ardından ekosisteme daha az para ekleyecekler. Konuyla ilgili olarak, bazı analistler bunun, arz açığı yaratacağını ve fiyatları artıracağını düşünüyor.

GSR ticaret başkanı Richard Rosenblum halving süreci için, “Bitcoin önümüzdeki ay halving süreci yaşadığında, fiyatların artmasını ve kendisiyle birlikte piyasanın geri kalanını da beraberinde taşımasını bekliyoruz.” dedi.

Borsalardaki Bitcoin miktarı

Öte yandan koronavirüs kaynaklı küresel ekonomik durgunluk ve bunun sonucunda FED ve ABD hükümeti tarafından başlatılan benzeri görülmemiş parasal ve mali teşvikler, Bitcoin’in güvenli bir liman varlığı ve enflasyona karşı bir korunma olarak cazibesini artırıyor. Bununla birlikte, lider kripto paranın S&P 500 endeksi ile korelasyon içinde seyretmesi, güvenli liman olarak görülüp görülmediği konusunda soru işaretlerini artırdı.

Tüm bunlara rağmen bazı analistler ‘halving’in ardından boğa döneminin geleceğine ilişkin yorumlara şüpheyle yaklaşıyorlar. Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Jason Williams, Aralık ayında “2020’deki halving, fiyata hiçbir şey yapmayacak. Buradan bir şey çıkmayacak” demişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: