Bitcoin ve korona virüsünde son durum: “Dükkanımı bile açamıyorum”

Bitcoin, fiyat anlamında korona virüsünden olumlu etkilenirken madencilik cihazları satışı olumsuz etkileniyor. Blok ödülü yarılanmasına yaklaşıldıkça satışların patlaması beklenirken işler, korona virüsünün kontrol altına alınmak istenmesinden ötürü durma noktasına geldi.

“Halving’i çok uzun zaman bekliyordum ve şimdi dükkanımı bile açamıyorum. Benimle aynı işi yapanlar WeChat’te maske ve dezenfektan satıyorlar. “

8BTC‘ye göre, bu sözler, Çin’in en büyük elektronik ürünleri caddesi ve aynı zamanda madencilik teçhizatlarının satıldığı yer olan Kuzey Huaqiang Sokağı’nda dükkanı bulunan ve madencilik gereçleri satan bayan Hu’ya ait.

Korona virüsü ve halving (blok ödülü yarılanması) dahil olmak üzere birçok faktörden dolayı Bitcoin yine olumlu etkilendi ve 10,000 dolar barajının üzerine çıktı. Bu dönemde belki de madencilik ekipmanlarının satışlarının patlaması gerekirken ülkede korona virüsünün kontrol altına alınmak istenmesi hayatı olumsuz etkiledi ve Kuzey Huaqiang Caddesi’nde işler durma noktasına geldi.

“Yeni müşteriler virüs korkusuyla gelmiyor”

Aslında dükkanların açılması için 10 Şubat tarihi verilmişti ancak daha sonra 18’ine ertelendi. “Zaten şu an açık olsak bile düzenli müşterilerle iş yapabiliriz.” diyen Hu, “Yeni müşteriler virüs kapma korkusuyla gelmiyor.” şeklinde konuştu.

Korona virüsü krizinden etkilenen sadece Kuzey Huaqiang Caddesi de değil. Aynı problemi Çin’deki tüm madencilik makineleri üreten ve satanlar da yaşıyor. Bitcoin’in yükseldiği bu dönemde teçhizatların satılamaması üreticilerin çok daha fazla zarar etmelerine neden oluyor.

Virüsten etkilenen bazı madenciler, gerçek madencilik ekipmanları alamadıkları için gücün kesilmesi sorunuyla da karşı karşıyalar. Kuzey Huaqiang Caddesi’ndeki birçok madencinin kendi çiftlikleri var ve madencilik güçlerini de kiralayabiliyorlar. Makinelerin yerlerini değiştirmeden, o gücü başkalarına kiralayabiliyorlar. Kendi çiftliği için bu güç gerektiği zaman da yine o kiralanan makineyi kendisi için de kullanabiliyor.

Geçtiğimiz hafta, LTC.Top madencilik havuzunun kurucusu Jiang Zhuo’er, Weibo’da yaptığı yorumda, Sincan bölgesinin kırsal alanındaki madencilik çiftliğinin karantina kuralları sebebiyle kapatıldığını açıkladı.

Şu anda, Çin’deki ana Bitcoin madencilik çiftlikleri; Sichuan, Yunnan, İç Moğolistan ve Sincan gibi eyaletlerde bulunuyor. Eğer Sichuan bölgesindeki salgın daha da tehlikeli hale gelirse madencilerin daha fazla kayıp yaşayacağı da aşikar.

Yeni madencilik çiftliği açmak mümkün değil

Sichuan bölgesindeki bir madencilik çiftliğini yöneten bir madenci, yaptığı değerlendirmede birçok büyük madencilik çiftliğinin kapatılmadığını ancak sorundan ötürü de büyümenin ya da yeni madencilik çiftliği açmanın da mümkün olmadığını söyledi. Bu tabii ki büyük madenciler için iyi haber değil.

Öte yandan, korona virüsü karantinasından etkilenen Bitmain, Canaan, Whatsminer gibi büyük Çinli madencilik makineleri üreticileri, kripto madencilik makinelerinin üretimini, dağıtımını ve satışını şu anda ertelediklerini açıkladılar.

Bitmain’in satış direktörü Xiaojun Fan, geçtiğimiz günlerde medyaya yaptığı açıklamada, kontrollerden ötürü çalışanların işlerine gelemediklerini ve bu sebepler de büyük üreticilerin teslimatlarını zamanında yapamayacakları söyledi. Litecoin Vakfı’nın kurucu ortağı Xinxi Wang de, salgının madencilik makineleri üreticilerinin nakit akışı üzerinde daha fazla olumsuz etkisi olacağını ve şirketlerin çalışmalarına devam edebilmeleri için nakit akışına ihtiyaçları olacaklarını belirtti.

Şurası kesin ki halving’den sonra madenciler fiyat dalgalanmalarından daha fazla etkilenecekler ve eğer fiyat düşerse o zaman madencilik çiftliklerinin kapanması kimseyi şaşırtmayacak.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: