Bitcoin ve altın korelasyonunda 14 ayın en yüksek seviyesi

Tüm dünyayı saran coronavirüs korkusunun ortasında Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon 14 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Küresel hisse senedi piyasalarının büyük darbe yedikleri şu dönemde dijital ve elle tutulabilen altın arasındaki birliktelik dikkat çekiyor. Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon, son 14 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Bu durumun korona virüs salgınına denk gelmesi ise tesadüfi olarak görülmüyor mevcut hal iki varlık için de güvenli liman yorumlarını destekliyor.

Piyasa verileri şirketi Skew’den elde edilen son veriler, Bitcoin ve altın arasındaki 1 aylık korelasyonun yüzde 40.7 olduğunu gösteriyor. Bu da, senenin başında yüzde -37’de bulunan korelasyonda yüzde 200’lük bir yükseliş anlamına geliyor.

Kaynak: Skew

Bu korelasyonun, iki varlığın 2019’da makroekonomik bir yıl geçirdikten sonra yaşanması ise en dikkat çekici olaylardan. Hong Kong, Arjantin ve Venezuela gibi ülkelerde hem ekonomik hem de politik gerilimlerin artması ve küresel piyasaların Çin-ABD ticaret savaşlarının yükünü taşımak zorunda kalması iki varlığın bir “güvenli liman” olarak görülmesini sağlıyor.

Geçen senenin Haziran ayından Eylül ayına kadar iki varlık arasındaki korelasyon yüzde -40’tan 37.6’ya fırlamıştı. Bugüne kadarki en yüksek seviye ise 9 Kasım 2018’de yüzde 43.6 olarak ölçülmüştü.

Denizaşırı ülkelerden korona virüs vakaları gelmeye başladığında altın fiyatları yükselişe geçerken Bitcoin ise daha az bir direkt yükseliş kaydetti. BTC geçen ay hem 10 bin dolar barajını kırdı hem de daha sonra bu rakamın altına düştü. Bu haberin yayınlandığı dakikalarda da en büyük kripto para 9100 dolarla bir düşüş yöneliminde.

Bitcoin ve altın birlikte düştü

1 Ocak gününden bu yana yüzde 8,63’lük iyi bir yükseliş kaydeden altın 25 Şubat’ta ise müthiş bir geri çekilme ile bir günde yüzde 1,4’lük bir düşüş yaşadı. XAU’nun düşüşü Bitcoin’in de 9900’den 9100’e olan büyük geri çekilmesine denk geldi. Bu da korelasyonun zirve yapmasına sebep oldu. Tüm bu korona virüs gerilimleri içinde hisse senedi piyasaları da 25 Şubat günü yüzde 3,42’lik bir düşüş yaşadı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: