Bitcoin, son 2.5 yılın en büyük değişikliğine hazırlanıyor

Bitcoin, 2017’nin Ağustos ayında etkinleştirilen SegWit’ten sonraki en büyük ağ güncellemesine giderek yaklaşıyor.

Bitcoin, 2020 yılında teknik anlamda önemli bir değişikliğe hazırlanıyor.

Lider kripto paranın gizlilik özelliklerini geliştirmek üzere oluşturulan ve Taproot adı verilen kod değişikliği önerisi, Bitcoin çekirdek geliştiricisi Pieter Wuille tarafından GitHub üzerinde yayınlandı.

Pieter Wuille@pwuille

The Schnorr/Taproot proposal is now published as BIPs 340, 341, and 342; see https://github.com/bitcoin/bips/ 

Note that the assignment of BIP numbers is not any kind of stamp of approval; it just means the process was followed (which includes some amount of public discussion).bitcoin/bipsBitcoin Improvement Proposals. Contribute to bitcoin/bips development by creating an account on GitHub.github.com1.38503:25 – 24 Oca 2020Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik502 kişi bunun hakkında konuşuyor

Bilindiği gibi, Bitcoin ağındaki işlemlerde alıcı ve gönderici bilgileri gizli kalırken yapılan diğer tüm işlemler açık bir şeilde görüntülenebiliyor.

Kripto paraya akıllı sözleşme esnekliği de kazandıracak olan Taproot, ilk olarak Bitcoin’in önde gelen geliştiricilerinden Greg Maxwell tarafından 2018’de ortaya atıldı.

Güncelleme, yalnızca gizlilik özelliklerinin artırılmasına yaramayacak, aynı zamanda ölçeklenebilirliği ve hızı da artıran Schnorr adlı bir soft fork’u da içerecek.

Kod değişikliği önerilerinin yayınlanması, planlanan geliştirmelerin resmi olarak faaliyete geçmesi yolunda önemli bir adım. Değişikliklerin yıl sonuna doğru tamamlanması bekleniyor. Ayrıca Taproot/Schnorr güncellemesinin 2017’de Litecoin ve ardından da Bitcoin ağında etkinleştirilen SegWit’ten sonraki en büyük adım olduğu belirtiliyor. Ünlü Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song, Taproot’un çok fazla ihtilaf olmaksızın 2020’de etkin hâle geleceğini öngörüyor.

SegWit güncellemesi, Bitcoin blok zincirinde Bitcoin Cash’in doğmasıyla sonuçlanan bir bölünme yaratırken Taproot/Schnorr’un böyle bir ayrılığa neden olacağı düşünülmüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: