Bitcoin madenciliğine 260 milyon dolarlık ekipman

Bitcoin’de hash rate, son bir ayda 13 eksahash artarken bu, kaba hesapla Bitcoin ağına 260 milyon dolar değerinde madencilik ekipmanı dahil edildiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate, tarihin en büyük sıçramasını gerçekleştirmişti. Bir önceki gün saniyede 107 eksahash olarak kaydedilen rakam, 1 Mart 2020 itibari ile 136 eksahash’e ulaşmış ve yüzde 27 artmıştı.

Blok ödülü yarılanmasının meydana geleceği Mayıs ayına yaklaşıldıkça hash rate’te artışlar bekleniyordu ancak bu artış, beklentilerin ötesinde bir sertlikteydi.

Hash rate’te bundan önceki en yüksek zirve, 29 Ocak’ta 123 eksahash olarak kaydedilmişti. O günden bugüne rakam 13 eksahash artarken bu Bitcoin madenciliği için 260 milyon dolarlık harcama yapıldığını gösteriyor. CoinDesk’in ulaştığı verilere göre, Çinli üreticiler tarafından üretilen en güçlü cihazların çoğu terahash başına 20-30 dolar arasında bir fiyata sahip (1 eksahash = 1 milyon terahash). Dolayısıyla 13 eksahash, 20 dolarlık maliyet hesaba katıldığında Bitcoin madenciliği ekipmanları için geçen ay boyunca en az 260 milyon dolar harcandığı anlamına geliyor. Madenciliğe yapılan böylesine bir yatırım da bir bakıma Bitcoin’e olan güveni yansıtıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: