Bitcoin madenciliğinde taşlar yerinden oynuyor

Bitcoin madenciliği cihazları üreticisi MicroBT’nin satıştan sorumlu yöneticisi tarafından açıklanan son rakamlar, sektörde taşların yerinden oynadığını gösteriyor.

Bitcoin madencilik cihazları üreticisi MicroBT, pazar payını hızla genişletiyor ve Bitmain’in tahtını sallıyor.

CoinDesk’in aktardığına göre, şirketin satışlardan sorumlu yöneticisi Vincent Zhang, Perşembe günü bir WeChat grubunda düzenlenen Çin madencilik havuzu Poolin’in ev sahipliği yaptığı çevrim içi bir panelde, geçen yıl MicroBT’nin amiral gemisi ürünü WhatsMiner M20’den yaklaşık 600 bin adet sattığını söyledi.

Zhang, devamında ise bu ürünlerin ortalama olarak saniyede 60 terahash (TH/s) hesaplama gücü ürettiğini ifade etti. Bu durumda 2019 yılında Bitcoin hash rate’inin saniyede 30 eksahash’ten (EH/s) fazlasının MicroBT tarafından satışı yapılan 600 bin üründen geldiği söylenebilir.

Geçen sene ağın iki haftalık ortalama hesaplama gücü 40 EH/s seviyelerinden 100 EH/s seviyelerine tırmanmıştı. Dolayısıyla, 2019’da Bitcoin’in hesaplama gücündeki büyümenin yarısına yakını MicroBT’nin sattığı ekipmanlardan gelmiş olabilir.

Bu arada şirketin de 2019 boyunca gerçekleştirdiği satışlardan 9 basamaklı bir gelir elde ettiği tahmin ediliyor.

CEO’su Bitmain’in eski yöneticisi

MicroBT’nin kurucusu ve CEO’su Zuoxing Yang, Bitmain’in çip tasarım direktörüydü ve 2016’da şirketin amiral gemisi ürünleri Antminer S7 ve S9’un geliştirilmesinden sorumluydu. Bitmain, 2017 yılında bu modellerin satışından 1 milyar dolar ve 2018’in ilk yarısında da 1 milyar dolar kâr sağladı..

MicroBT hızlı bir büyüme kaydederken Bitmain, yakın zaman önce Nasdaq’ta halka arz edilen Canaan Creative tarafından da sıkıştırılıyor. Blok ödülü yarılanmasından sonra Bitmain cihazlarının Bitcoin ağının hesaplama gücündeki baskınlığında dengelerin değişeceği öngörülüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: