Bitcoin madencilerinin satışları 3 yılın rekoruna ulaştı

Bitcoin madencilerinin satışları, Bitcoin fiyatı 18 bin dolar seviyelerinde işlem görürken 3 yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

Yazar Burak Köse10 Aralık 2020

Bitcoin madencileri, dün yapılan ölçüme göre 3 yıldır görülmemiş seviyede Bitcoin satıyor.

Veri sağlayıcısı CryptoQuant’ın geliştirdiği MPI endeksi, 3 yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Endeks puanı, madencilerin cüzdanlarından çıkan Bitcoin miktarının bu rakamın 1 yıllık ortalamasına bölünmesiyle elde ediliyor.

Fiyat 18 bin 500 dolar seviyelerindeyken MPI endeksi de 8.647 seviyesindeydi. 2’nin üzerindeki değerler, madencilerin çoğunlukla satış yaptıklarını gösteriyor.

CryptoQuant, endeksin 3 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından “Görünüşe göre madenciler, OTC piyasasına veya borsalara Bitcoin satıyor.” yorumunu yaptı.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju ise “Madenciler bugün çok fazla Bitcoin satıyorlar. Hâlâ iyimserim ama bu kısa vadede iyi bir sinyal değil.” dedi.

Bazı Twitter kullanıcıları, bu satışların Grayscale ve PayPal gibi kuruluşlara yapıldığını öne sürdüler. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e dolalyı olarak yatırım yapmak için tercih ettiği Grayscale’in yönetimi altındaki Bitcoin miktarı son dönemde çarpıcı bir biçimde arttı. Son bir haftada Grayscale’in Bitcoin fonuna 13 bin 155 BTC girişi oldu. Aynı periyotta üretilen Bitcoin miktarı ise yaklaşık 6 bin 300’dü.

Öte yandan PayPal’ın da kullanıcılarından gelen talebi karşılamak için Bitcoin alımı yaptığı biliniyor. Ödeme devi ayrıca, önümüzdeki yıldan itibaren PayPal’a entegre 28 milyon satıcıya Bitcoin ile ödeme yapmayı mümkün kılacak. PayPal’ın bu doğrultuda yoğun bir hazırlık içinde olduğu ve Bitcoin topladığı gelen bilgiler arasında.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, Mart ayından bu yana güçlü bir ralliye imza attı. Tüm dünya piyasalarının da güçlü satışlar yaşadığı Mart’ta 3 bin 700 dolardan işlem gören Bitcoin, o günden Aralık ayının başlarına kadar yüzde 450 yükseldi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: