Bitcoin madencileri satışa başladı

Bitcoin’deki yükselişi fırsat olarak gören madenciler, 2020’de görülmemiş oranda satış yapmaya başladı.

bitcoin (27)

Bitcoin’deki fiyat yükselişini fırsat bilen madencilerin, Bitcoin satışlarını hızlandırdığı belirlendi.

Veri sağlayıcısı CryptoQuant’ın geliştirdiği MPI endeksi, yılın en yüksek seviyesine çıktı. Endeks puanı, madencilerin cüzdanlarından çıkan Bitcoin miktarının bu rakamın bir yıllık hareketli ortalamasına bölünmesiyle elde ediliyor. Fiyatın 15 bin 580 dolar seviyesinde yer aldığı sırada MPI endeksi 4.69 puandaydı. CryotoQuant’a göre 2’nin üzerindeki değerler çoğu madencinin satış yaptığını gösteriyor.

Kaynak: CryptoQuant

Piyasa değeri ile en büyük kripto para, Ekim ayının başından beri istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Geçen ayı 10 bin 666 dolar ile açan Bitcoin, son 5 haftayı üst üste bir önceki haftanın üzerinde kapattı. Bugün ilk saatlerde 15 bin 968 doları gören kripto para, TSİ 23.00 itibari ile 15 bin 450 dolardan el değiştiriyor. Fiyat, yerli kripto para borsalarında ise 131,000 TL civarında seyrediyor.

Google verilerine göre FOMO henüz devrede değil

Bitcoin fiyatı son dönemde önemli ölçüde yükselmesine rağmen verilere göre FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) henüz devrede değil. Google arama sonuçlarındaki hacmi gösteren Google Trendlere göre dünya çapında “bitcoin fiyatı” arama sorgusu için mevcut değer 10. Bitcoin’in 20 bin dolara çıktığı 2017 yılının Aralık ayında bu değer 93’tü. Hatta Mayıs ayının ikinci haftasında, Bitcoin’in üçüncü blok ödülü yarılanmasından sonra görülen değer bile 19’du. Dolayısıyla Google verilerine bakıldığında bireysel yatırımcıların Bitcoin’in son rallisi karşısında sakinliğini korudukları ve alıma yönelmedikleri söylenebilir. Bu diğer yandan Bitcoin’in yükselmesi için hala alan olduğu anlamına da gelebilir.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: