Bitcoin madencileri, küresel çip kıtlığı ile karşı karşıya

bitcoin-madenciligi

Küresel düzeyde yaşanan çip kıtlığı, yeni Bitcoin madencilik cihazlarının üretimini sekteye uğratıyor.

Bir çip tasarımcısı ve madencilik ekipmanı üreticisi Innosilicon şirketinin başkan yardımcısı olan Alex Ao, Reuters’a yaptığı açıklamada “Madencilik ekipmanlarının üretimini desteklemek için yeterli çip yok.” diyor.

Bilindiği üzere, yeni Bitcoin’lerin üretildiği veya kazıldığı Bitcoin işlemlerini doğrulama sürecinde giderek daha güçlü, ASIC olarak adlandırılan özel olarak tasarlanmış ekipmanlar kullanılıyor.

Ao, madencilik ekipmanlarında kullanılan özel olarak tasarlanmış çiplerin ana üreticileri Taiwan Semiconductor Manufacturing Co ve Samsung Electronics Co gibi şirketlerin, çip talebinin daha istikrarlı olduğu görülen tüketici elektroniği gibi sektörlere öncelik verdiğini vurguladı.

Küresel ölçekte yaşanan çip kıtlığı, ayrıca otomobiller, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları dahil olmak üzere daha geniş bir ürün yelpazesinde de üretimi kesintiye uğratıyor.

Babel Finance’in finans hizmetleri genel müdürü Lei Tong, “Neredeyse tüm büyük madenciler piyasada ekipman arıyor ve ikinci el cihazlar için yüksek fiyat ödemeye hazırlar. Kuzey Amerika’dan alımlar çok büyüktü ve Çin’deki arz daraldı.” dedi ve birçok madencinin Ağustos ve Eylül aylarında teslim edilecek ürünler için bugünden sipariş verdiğini de ekledi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: