Bitcoin, Joe Biden’ın seçim zaferi ilanıyla yeniden yükselişe geçti

Bugün satış baskısıyla karşı karşıya kalan Bitcoin, Joe Biden’ın ABD’nin 46. başkanı olduğunun açıklanması sonrası hızla yükselişe geçti.

joe-biden (1)

En büyük kripto para Bitcoin, bugün önemli oranda bir satış baskısıyla karşılaştı. Sabah saatlerinde 15 bin 700 dolar seviyelerinde işlem gören kripto para, ardından aşağı yönlü hareket etti ve fiyat TSİ 19.25’te 15 bin 77 doları gördü. Burası Bitcoin’in yeniden sıçrama yaptığı bölge oldu.

TSİ 19.25’te Amerikan basını Joe Biden’ın seçimi kazandığını ilan etti. Pennsylvania eyaletini de alan ve böylece delege sayısını 270’in üzerine çıkaran Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı oldu.

Bu haber sonrası Bitcoin, hızla artış gösterdi. Lider kripto para, TSİ 19.47 itibari ile 15 bin 425 dolardan el değiştiriyor. Yerli kripto para borsalarında ise fiyat tekrar 130 bin TL’nin üzerine çıktı.

Donald Trump’ın Bitcoin’den yana olmadığı biliniyordu. Trump, geçen yıl yaptığı bir açıklamada Bitcoin’i yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirmişti. Biden’ın ise kripto para konusunda nasıl bir tutum alacağı belirsiz görünüyor.

Ripple’dan Kraken’a kadar kripto para sektöründen birçok önde gelen şirketin üyesi olduğu Washington, DC merkezli Blockchain Derneği’nin yöneticisi Kristin Smith, ABD’nin Biden başkanlığı altında kripto paralara yaklaşımında çok fazla değişiklik oalbileceğini ancak bunun endüstri için iyi veya kötü olup olmayacağının belirsiz olduğunu söyledi.

Kısa vadede Bitcoin’i doğrudan etkileyecek olan şey teşvik paketinin büyüklüğü olacak. Seçimlerden önce Demokratlar, Trump’tan teklif edilenden daha büyük bir teşvik paketi istemiş fakat görüşmeler çıkmaza girmişti. Senato’da hangi partinin çoğunluğa sahip olacağı burada kilit rol oynayacak. Cumhuriyetçiler kontrolü elinde tutarsa milletvekillerinin muhtemelen bu yılın sonlarında 1.5 trilyon dolarlık bir teşviği onaylayacağı, eğer Demokratlar kontrolü ele alırsa bunun 2 trilyon dolar olabileceği belirtiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: