Bitcoin ile özel uçuş alımları 7 katına çıktı

Bitcoin’in son dönemdeki yükselişi, şirketlerin yanında müşterilerin de en büyük kripto paraya olan bakış açısını bir hayli değiştirirken, İngiltere’den ilginç bir haber geldi. PrivateFly adlı özel havayolu şirketi yıllık gelirinin yüzde 19’luk kısmının Bitcoin ile kazanıldığını duyurdu.

Şirketin son açıkladığı rakamlara göre; Aralık ayında satın alınan uçuşların yüzde 12’lik kısmı Bitcoin ile ödendi. Bu rakam Ocak ayında yüzde 13’e çıktı. Şirket daha önce bu oranın yüzde 2 civarında olduğunu dolayısıyla Bitcoin ödemelerinde ciddi bir artış yaşandığını belirtti.

Bitcoin verenler daha pahalı uçuşları satın alıyor

PrivateFly’ın açıklamasındaki bir başka detay da Bitcoin ile ödeme yapan müşterilerin daha pahalı uçuşları satın alması…

PrivateFly CEO’su eski pilot Adam Twidell de bazı müşterilerin Bitcoin’deki artışı değerlendirmek için BTC ile ödeme yaptığını ancak bazılarının ise yükseliş beklentisiyle Bitcoin harcaması yapmak istemediğini söyledi:

“Bu harcamaları yapan müşteriler aslında Bitcoin’in yükselişinden yararlanarak kârlarını değerlendiriyorlar. Bazıları ise gelecekteki muhtemel artışı kaçırmamak için Bitcoin’lerini ellerinde tutmaya devam ediyorlar. Bitcoin ile yapılan ödemeler, üyelerin hesaplarında geleneksel paraya çevriliyordu. Artık bu fonların sadece Bitcoin’de kalmasını da sağlıyoruz.”

Öte yandan şirketin 2014 yılından bu yana Bitcoin ödemesi kabul ettiği ve bu durumun o dönem Brüksel’den Nice’e giden bir teknoloji girişimcisinin Bitcoin ile ödeme yapmasıyla başladığı belirtildi.

PrivateFly’ın yeni üyelik programı sayesinde şirket müşterileri hesaplarında Bitcoin tutabilecek ve uçuş kaydı esnasında ödemeler de bu hesaptan düşülecek. Eğer müşteriler Bitcoin’lerini tutmak isterlerse de bir başka para hesabı açarak ödemelerini buradan gerçekleştirebilecekler.

Firma Bitcoin’in yanı sıra; BitPay, Bitcoin Cash, Ethereum ile, 4 tane ABD doları bazlı sabit para olan GUSD, USDC, PAX ve BUSD de kabul ediyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: