Bitcoin halving sonrası, aniden gizemli bir madencilik havuzu ortaya çıktı

Bitcoin’de birkaç gün önce gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının (halving) ardından ismi ilk kez duyulan bir madencilik havuzu, en büyüklerden biri hâline geldi ve kime ait olduğunu bilen yok.

Bitcoin’de önceki gün gerçekleşen blok ödülü yarılanmasından (halving) sonra, kime ait olduğu bilinmeyen ve adı ilk kez duyulan bir madencilik havuzu, en büyüklerden biri hâline geldi.

Madencilik havuzu, madencilerin Bitcoin üretmek amacıyla işlem güçlerini birleştirdikleri bir ağ. Bu ağda madenciler, bir blok bulma olasılığına katkıda bulundukları iş miktarına göre gelir elde ederler.

En çok bilinen madencilik havuzları, F2Pool, AntPool, Poolin, BTC.com, ViaBTC, SlushPool ile Binance, Huobi ve OKEx gibi kripto para borsalarına ait havuzlar olarak sıralanabilir. Bu havuzlar, Bitcoin madenciliğinde en büyük paya sahipler.

Halving sonrası ise bu havuzların arasına bir yenisi daha katıldı ve görünür olur olmaz 5. sıraya yerleşti. Lubian.com olarak adlandırılan bu havuz, diğer birçokları gibi Çin merkezli görünüyor. İlginç olan, daha önce neredeyse hiç kimse bu havuzun adını duymadı ve kime ait olduğunun bilmiyor. Havuzun ilk blokunu 24 Nisan’da çıkardığı belirlendi. Son bir haftada ise blokların yüzde 5.67’sini çıkardığı ifade ediliyor.

Bitcoin madencilik havuzlarındaki hash rate dağılımı
Bitcoin madencilik havuzlarındaki hash rate dağılımı

Lubian.com, şu anda küresel Bitcoin hash rate’inin yüzde 6.2’sini oluşturuyor. Havuzun adını daha önce “Buffett” olarak belirlediği fakat 629,755 numaralı bloktan sonra Lubian.com şeklinde değiştirdiği belirtiliyor. Lubian, birçok spekülasyonu da beraberinde getirdi. Bazıları, bunun Bitmain’in eski çalışanları tarafından kurulmuş olabileceğini bazıları ise Binance ile ilişkili olabileceğini söylüyor. Ancak iki şirkete yakın kişiler de bu iddiaları reddetti. Diğer havuzların hash rate’inde büyük bir düşüş görülmediğinden onlardan ayrılmış bir havuz olması ihtimal dahilinde değerlendirilmiyor.

Son olarak havuzun özel bir madencilik havuzu olduğu düşünülüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: