Bitcoin girişimcisine göre, işlem hacminde büyük artışlar kapıda

Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin dünkü kararı, kripto para sektörünün önünü açtı. Yerel kripto para girişimcileri, bunun işlem hacimlerinde önemli bir artış sağlayacağını öngörüyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi dün kripto para hizmet ve bankacılık servislerinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanması kararını kaldırdı ve sektörün adeta önünü açtı.

Ülkenin rezerv bankası olan Hindistan Merkez Bankası, bankaların kripto para borsalarına ve dijital varlıklarla arayüz oluşturan diğer finansal kurumlara bankacılık hizmetleri vermesini yasaklayan bir genelgeyi 6 Nisan 2018’de yayınlamasıyla yasaklamıştı.

Daily Hodl’da yer alan habere göre, Yüksek Mahkeme’nin kararını yayınlamasından sadece altı saat sonra, kripto para borsası CoinDCX yerel bir bankayla anlaşma yapan ilk platform oldu. Mumbai merkezli borsa yaptığı açıklamada, banka hesabı bağlantısıyla Hindistan Rupisi kullanılarak fiat transferlerinin yanı sıra, Bitcoin ve diğer kripto para alım ve satımının yapılabileceğini bildirdi.

Artık kripto para dünyası resmi bankacılık dünyasıyla birleştiği için özellikle yatırımcılar; girişimcilerden, inovasyon insanlarından ve geliştiricilerden bu kaybedilen zamanı gidermek için büyük fintek ilerlemeleri bekliyor.

Tokenyz Ventures’ın teknoloji direktörü Benson Samuel’e göre, birçok şirket kripto paralarla ilgili yeni girişimlerde bulunarak, ürün ve hizmetlerle bu sektöre giriş yapmaya başlayacak. Samuel şunları söyledi:

“Bunlar sektör için iyi işaretler. Açıkçası iki yıldır bu zamanı bekliyorduk. Zaten kripto para sektörünün ve endüstrisinin altyapısı, küçük parçaları son 5-6 senede inşa edilmişti. Bu yüzden bunlar çok olumlu gelişmeler.”

“Kripto-INR çiftlerinde büyük bir sıçrama yaşanacak”

CoinDCX CEO ve kurucu ortağı Sumit Gupta ise şöyle konuştu:

“Hindistan’ın kripto-doğası bu kararın ardından değişim yaşayacak. Böylece kripto-INR çiftlerinde de büyük bir sıçrama yaşanacak. Çünkü hem kurumsal yatırımcılar hem de bireyler artık kuşku duymadan, şüphe etmeden kripto piyasasına yatırım yapabilecek. Artık Hindistan piyasası açıldı ve biz CoinDCX olarak yeni kullanıcılara ve yatırımcılara en iyi çözümleri sunmayı istiyoruz. Özellikle bankacılık entegrasyonu bizim önceliğimizdi. Bu entegrasyon büyük piyasaları bize açacak ve kripto dünyasında benimsenmeyi çok daha kolay hale getirecek.”

Koinex, CoinDCX, Throughbit ve CoinDelta gibi firmaları temsil eden Ikigai Hukuk Bürosu, Yüksek Mahkeme’ye bu şirketlerin yeniden resmi şekilde faaliyetlerine başlayabilmesi için ilk dilekçeyi verdi. Firma ayrıca, yasa dışı faaliyetleri engellemek için şirketlerin tam KYC ve AML mekanizmalarını uyguladığı bilgisini verdi.

Her işlemde iki kontrol mekanizması çalışıyor: birincisi, müşteri KYC uyumlu bir bankadan bir ödeme veya para çekme işlemi yaparak parayı her hareket ettirdiğinde ve ikincisi de borsaların her müşterisi için yaptığı KYC doğrulaması.

Ikıgai Hukuk’a göre; 2018’de yayınlanan bu genelge bankaları aradan çıkararak güvenliği sağlamayı içeriyordu.

Hindistan kripto para piyasaları, Yüksek Mahkeme kararından sonra Bitcoin bankacılık uygulaması Cashaa’nın Hindistan’da 500 BTC (4.4 milyon dolar) hacmini geçmesiyle hızla yükseliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: