Bitcoin fiyatını etkileyebilecek 5 önemli tarih

Bitcoin için yüzde 10’luk bir yükseliş getiren Mayıs ayı sonrası, Haziran ayı ve Temmuz ayı başında en büyük kripto parayı hangi önemli gelişmeler bekliyor?

bitcoin

Mayıs ayı Bitcoin için nispeten iyi bir aydı. Kripto para, 8629 dolar ile açtığı ayı, 9446 dolar ile kapattı ve yüzde 10’a yakın bir yükseliş gösterdi. Fiyat, ay içinde de en düşük noktası olan 8100 dolardan en yüksek noktası olan 10 bin 74 dolara yüzde 24’lük bir kazanç fırsatı verdi.

Bitcoin blok ödülü yarılanmasının (halving) gerçekleştiği Mayıs ayından sonra gelen ilk ay olan Haziran’da Bitcoin’i hangi gelişmeler etkileyebilir? Önümüzdeki 4 hafta içinde gerçekleşecek ve en büyük kripto paranın fiyatında etki yaratma potansiyeline sahip gelişmeler şöyle:

9 Haziran – FOMC toplantısı

Bitcoin piyasası, bir süredir faiz kararlarını çok yakından takip ediyor. Bu, son dönemde faiz kararlarının Bitcoin fiyatı üzerinde belirgin bir etki yarattığının görülmesiyle daha da önem kazandı. Amerikan merkez bankası Fed, faiz kararlarını Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) alıyor. Komite toplantılarında alınan kararlar tüm dünya piyasalarını etkiliyor ve piyasanın gidişatına yön veriyor. Kritik önemdeki toplantı, önümüzdeki Pazartesi günü, yani 9 Haziran’da gerçekleşecek.

10 Haziran – Fed faiz kararı

FOMC toplantısı sonrası faiz kararı 10 Haziran’da açıklanacak. Bu da Bitcoin için bir başka önemli tarih olacak. Faizde değişiklik beklenmezken bankanın ekonomik görünüme ilişkin beklentileri merakla bekleniyor.

29 Haziran – CME son işlem günü

CME’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin son işlem gününün Bitcoin’de volatilite yarattığı artık neredeyse kesin olarak kabul ediliyor. Haziran ayı sözleşmeleri son kez 29 Haziran’da işlem görecek. Bu tarihin öncesinde ve sonrasında Bitcoin fiyatının daha değişken olması bekleniyor. Genellikle bu tarihe yaklaşıldıkça Bitcoin fiyatında düşüş, sonrasında ise yükseliş gözlemleniyor.

1 Temmuz – Mt. Gox iade planı

Japonya merkezli Mt. Gox, bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı. Borsada dünya çapındaki Bitcoin ticaretinin yüzde 80’inden fazlası gerçekleştiriliyordu. Yaklaşık 8 yıl önce platform 850,000 Bitcoin kaybettiğini açıkladıktan sonra kripto para piyasası oldukça uzun süren bir çöküş dönemine girdi. Çaldırılan Bitcoin’lerin değeri o dönem 500 milyon dolar ediyordu fakat şimdi 8 milyar dolardan daha fazla. Daha sonra yaklaşık 200,000 Bitcoin’i kurtardığını bildiren şirket, kayıplar için hacker’ları sorumlu tuttu.

O dönem Mt. Gox’un müşterisi olanlarla şirket arasında alacaklı-borçlu meselesi hâlen sürüyor. Şirket iflas ederken sürecin yönetimini üstlenen Mt. Gox mütevellisi Nobuaki Kobayashi, Mart ayında mahkemeye alacaklılara iade planının son teslim tarihinin 1 Temmuz 2020’ye ertelenmesi yönünde karar aldırmıştı. Bu tarihe giderek yaklaşılıyor ve iade planı onaylandığında Mt. Gox müşterileri alacaklarının bir kısmını kripto para ve itibari para cinsinden geri alabilecekler.

1 Temmuz – Wyoming sigorta şirketlerine Bitcoin yatırımı izni

Bu tarih itibari ile ABD’nin Wyoming eyaletine kayıtlı sigorta şirketlerinin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmlarının önü açılıyor. Buna imkan veren ve Mart ayında onaylanan yasa, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Gelişmenin Bitcoin fiyatı üzerinde gözle görülür bir etki yaratması beklenmezken benimseme ve piyasaya yeni yatırımcı akışı bakımından önem taşıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: