Bitcoin ETF’i yeniden gündemde: VanEck başvurdu

VanEck şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yönetiminin değişmesiyle birlikte bir Bitcoin ETF başvurusu daha yaptı.

Yönetimi altında yaklaşık 50 milyar dolarlık varlık bulunan VanEck şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yönetiminin değişmesiyle birlikte bir Bitcoin ETF başvurusu daha yaptı. Söz konusu başvuru, onaylandığı takdirde SEC’den onay alan ilk ETF olacak.

VanEck, daha önce iki defa benzer bir Bitcoin ETF ürünü için başvuru yapmıştı ancak bu başvurular ya reddedilmiş ya da VanEck tarafından geri çekilmeye zorlanmıştı. Sadece VanEck değil, son birkaç yıldır SEC’ye çok sayıda Bitcoin ETF başvurusu gitti. Kurum, bunların tamamını reddetti. Gerekçe, Bitcoin piyasasında manipülasyon endişeleriydi.

Son başvuru onaylanırsa ETF’in hisseleri, CBOE üzerinde işlem görecek. Fiyat verisi, MVI Index Solutions şirketi tarafından hesaplanacak olan en büyük beş Bitcoin borsasındaki fiyatlara göre belirlenecek.

Kripto para sektörünün olgunlaşması ve daha fazla sayıda kurumsal oyuncunun katılımıyla birlikte bir Bitcoin ETF onayı ihtimalinin artık daha yüksek olduğu değerlendiriliyor. SEC’nin yeni yönetimiyle birlikte işlerin seyri, öncekine göre farklı olabilir. Jay Clayton’dan koltuğu devralan Elad Roisman, kripto paralara karşı yapıcı tutumuyla bilinen bir isim.

ETF nedir ve Bitcoin ETF’si neden önemli?

ETF’nin açılımı, Exchange Traded Fund, yani Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getirilerini kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça popüler olan ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: