Bitcoin Core’un en yeni sürümü yayınlandı: Neler değişti?

1 Aralık 2020’de çıkması plânlanan Bitcoin Core 0.21.0 sürümü rötarlı da olsa piyasaya çıktı. Yeni sürüm şu anda indirilebilir durumda ve birçok yenilik içeriyor. 0.21.0’deki en önemli değişimler olarak ise Tor’un en son adres formatının desteklenmesi, Taproot kodunun test için yayında olması ve manuel olarak ücret ayarlayabilme göze çarpıyor.

Bitcoin fiyatının 40 bin dolara dayandığı şu günlerde belki bu iyileştirmeler manşetleri çok fazla süslemeyecek ama yeni yatırımcı gelişinin arttığı bir dönemde Bitcoin ağının gizliliği, araçlar ve karmaşık işlem mantığının daha güçlü bir Bitcoin yaratacağı da ortada.

Taproot bir adım daha yakın

Schnorr imzalarını kullanıp daha karmaşık akıllı kontratlara izin veren ve heyecanla beklenen Taproot güncellemesi, Ekim ayında Bitcoin Core ile olan birleşimden sonra, az da olsa modifiye edildi. Geliştiricilerin, yeni yazılımı ve güncellemeleri ana ağda yayınlamadan önce test etmelerini sağlayan sistemde Taproot şu anda mevcut. Kodun hazır olmasıyla beraber geliştiriciler artık aktivasyon başlamadan önce yeni özellikleri test edebilecekler.

Ücret değişimi

Bitcoin Core, 3,5 yıl sonra artık kullanıcılarına satoshi’lerle manuel olarak ücret ayarlayabilme imkânı da sağlıyor. Bu değişimden önce fiyatlar belirli bir Bitcoin ücretiyle (örn. 0.00001 BTC) ayarlanıyordu. Şimdi bunun yerine sadece “1000 sats” yazılabilecek.

Gizlilik

Tüm bunlara ek olarak yeni versiyon gizlilik browser’ı Tor’un V3 adresini de destekliyor. Bu güncellemeden önce Tor V3 adresleri, Bitcoin düşümlerinin birbirlerine bağlanmak için paylaştıkları mesaj verisine uymuyordu. Bitcoin Core şu anda bu adreslerin taşınması için yeni bir metoda sahip. Böylece düğümler sayesinde kişiden kişiye bağlantılar sağlanabilecek. Bu ekleme, Tor V2 adresi gelecek sene çalışmayacağı için gerekliydi.

Lightning kullanıcıları için yeni blok filtreleme sistemi

Yeni sürüm ayrıca Lightning ağı kullanıcıları için de yeni bir blok filtreleme sistem içeriyor. (Bitcoin’in tüm işlem geçmişini tutmayan sadece tam düğümünün ihtiyacı olan bilgileri tutan cüzdanlar). Artık bu cüzdanların işlem yapmak için ihtiyaç duyduğu blokları sorgulamak için “çiçek filtresi” denilen sistem yerine, “kompakt istemci tarafı blok filtreleme” adı verilen bir sistem kullanılacak.

Lightning ağı kullanıcıları için bu yeni metod, gizliliği daha fazla koruyan bir sistem olarak ön plâna çıkıyor. Çünkü düğümler, cüzdanlardan önce blok filtrelemesi yaratıyor ve cüzdan da ihtiyacı olan belirli bir işlem verisini elde etmek için blok verisi talep ediyor. Eski sistemde, cüzdanlar eş düğümlerinden belirli bir blok verisi talep ediyordu.

Yeni bir test ağı

Bitcoin ayrıca yeni bir test ağı da elde etti. Adı mühür (signet) olan bu sistem şu an, Bitcoin’in sadece test amaçlı bulunan diğer test blokzincirleri regtest ve testnet’in yanında çalışıyor. Merkez tarafından kontrol edilen yeni “signet” diğer test alanlarından daha güvenilir konumda. Şu an sadece bir açık “signet” bulunuyor. Ancak geliştiriciler kendilerine ait bir “signet” de yaratabilirler.

Diğer önemli değişiklikler

Bitcoin Core artık tanımlayıcı cüzdanları da destekliyor. Bu cüzdanlar anahtar yerine komut dosyası kullanıyor böylece Bitcoin Core cüzdanlarının çoklu-imza gibi durumlara katılımı daha kolay oluyor. Bu durum ayrıca donanım cüzdan entegrasyonunun da önünü açıyor.

Artık SQLite veritabanını da destekliyor

Küçük birçok değişikliğe ek olarak da Bitcoin Core artık SQLite veritabanını da destekliyor. Bu, bir düğümün bir işlemi eşlerine aktaramadığında, aktarma denemelerinin sayısını azaltan bir özellik. Ayrıca eşlerin düğüm verilerini ve ağ bilgilerini görmek için olan panel de yenilenmiş durumda…

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: