Bitcoin bu hafta 1 milyar dolarlık büyük kapanışa hazırlanıyor

Önümüzdeki cuma günü yatırımcıları ve trader’ları bekleyen büyük bir gelişme olacak. Toplam 930 milyon dolar değerinde olan 100 binden fazla Bitcoin opsiyon sözleşmesi bu tarihte sona eriyor.

bitcoin

Bitcoin fiyatı bu sene yüzde 30’luk bir artış yaşadı ve ay başında 10 bin dolar civarında seyrediyordu. Şu sıralar ise 9400 dolar seviyesinde.

26 Haziran’da ise yatırımcıları ve trader’ları bekleyen büyük bir gelişme olacak. Toplam 930 milyon dolar değerinde olan 100 binden fazla Bitcoin opsiyon sözleşmesi bu tarihte sona eriyor. Rakam Bitcoin’in tüm açık pozisyonlarının yüzde 70’ine eşit.

Bitcoin’de büyük dalgalanmalar meydana gelebilir

Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin vade sonunun yaklaşması, fiyatta büyük dalgalanmalara sebep olabilir. Hatırlanacağı üzere önceki sözleşme bitiş tarihlerinin ardından fiyatlar agresif şekilde sıçramış ve Bitcoin açık pozisyon sayısı da büyümüştü.

Bitcoin veri platformu Skew’den gelen bilgilere göre; Bitcoin açık pozisyon değeri 1.3 milyar dolara kadar yükseldi. Bu rakam, son birkaç ayın değerinin neredeyse 2 katı.

Cuma günü yaklaşan Bitcoin sözleşmeleri bitişinin yanı sıra, küresel hisse senetleri de Avrupa, ABD ve Çin’deki yatırımcı güvenine dayalı olarak düşüş yaşadı. Bunun en büyük sebebi olarak ise koronavirüs vakalarının yeniden artması gösteriliyor.

Swissquote Bank’tan Chris Thomas’a göre, önümüzdeki birkaç haftada takip edilecek en kritik noktalardan biri koronavirüs temelli satışlar… Thomas, “Eğer piyasalar bu konuya negatif bir tepki verirse, daha sonra daha büyük panik satışları gelebilir” yorumunu yapıyor.

Öte yandan Bitcoin opsiyon sözleşmelerindeki pozisyon sayısındaki artışa rağmen, yatırımcıların çoğu da BTC’yi dijital altın olarak görmeye ve onu uzun vadeli yatırım olarak elinde tutmaya devam ediyor.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 9500 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: