Bitcoin borsası mağdurları, CEO’nun evini bastı, ailesi karakola sığındı

Mağdurlar, geçen ay iflas ettiğini duyuran ve kullanıcılara ait 13 bin BTC’yi geri ödeyemeyeceğini bildiren kripto para borsası FCoin’in CEO’su Zhang Jian’ın kaldığı yeri bastı. Jian’ın ailesi, zarar görmeden en yakındaki karakola sığındı.

Çin’de FCoin mağdurları, paralarını geri alabilmek için CEO Zhang Jian’ın evini bastı. Mağdurlar, CEO’nun, 118 milyon dolara tekabül eden 13,000 BTC’yi ödeyemeyeceğini açıklamasının ardından eylem yapmak için organize olup çeşitli gruplar kurmuşlardı. 17 Şubat 2020’de açıklanan iflas esnasında ise bu miktar 130 milyon dolara eşitti.

Şirket konuyla ilgili, “FCoin Gerçeği” adında bir güncellenme yayınlasa da bu bazı kullanıcıları ikna etmedi. Mağdurların bir bölümünün neredeyse tüm hayatları boyunca elde ettikleri birikimlerini borsada tuttukları belirtiliyor.

FCoin, çalışmalarına yeniden başlayacağını ve mağdurlar için de bir tazminat fonu oluşturacağını belirtse de bu açıklama pek etkili olmadı ve müşteriler kendi çaplarında yeni yollar aramaya başladılar. Aktivist grup CEO’nun karısı, teyzesi ve kayınvalidesinin de aralarında bulunduğu bazı aile üyelerini takip etti. Üyeler ise bunu farkına vardıktan sonra herhangi bir zarar görmeden en yakın polis karakoluna sığınmayı başardılar.

Kaynak: Sina.com.cn

Ancak tüm bu gelişmeler ve polisin işin içine dahil olması da eylemcileri durdurmadı. Aile üyelerinin karakoldan dışarı çıkışlarını yakalamak için eylemciler kendi aralarında üç giriş-çıkış kapısında da nöbet tuttular. Hatta bazı eylemciler karakola girmeye bile çalıştı.

Jian’ın aile üyelerinin yerini bulan eylemcilerden bir tanesi ise konuyla ilgili olarak Jian’ın; bu süre bir ay dahi olsa kendilerini ikna edinceye kadar bölgeden ayrılmayacaklarını söyledi.

Borsa’nın yeniden çalışmalara başlayacağını açıklamasından sonra ise CEO’dan ya da FCoin’den herhangi yeni bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla şirketin mağdurlara nasıl ve ne zaman ödeme yapacağı konusu da belirsiz. Yine de borsadan en kısa süre içinde bir borç, varlık ve ödeme planı açıklaması yapılacağı bildirildi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: