Bitcoin ATM’sindeki sayısız olay, bakkalı bezdirdi: “Bu şeyi istemiyorum”

Bitcoin ATM’sinde yaşanan sayısız dolandırıcılık olayı bakkalı bezdirdi. “Bıktım usandım” diyen bakkal, çareyi makinenin üzerine kocaman bir uyarı yazısı asmakta buldu.

bitcoin atm

Kanada’nın Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg’de yer alan bir bakkal dükkanın sahibi, içeride bulunan Bitcoin ATM’sinde yaşanan dolandırıcılıklardan bezmiş durumda.

ATM’yi kullanan birçok insan, bakkala dolandırıcılık şikayetleriyle gelirken dükkan sahibi çareyi ATM’nin üzerine büyük bir kağıtla uyarı yazısı yerleştirmede buldu.

Ülkenin yerel haber organlarından Global News‘e konuşan Zeid, “Birçok insan Manitoba Hydro’nun yanı sıra CRA ile ilgili olarak paralarını Bitcoin’e yatırmalarını söyleyen telefon aramaları alıyor.” diyor. CRA, Kanada’nın vergi dairesi konumunda iken Manitoba Hydro ise Manitoba eyaletine elektrik ve doğal gaz dağıtımı sağlayan bir şirket.

Zeid ve çalışanları, bu olayların haftada birkaç kez yaşandığını söylüyor. Dükkanda çalışan Aura Morissette “Dün bir anne buradaydı ve tüm birikimlerini onlara verdiğini söyledi. Düştüğü durum içler acısıydı, çok üzgün görünüyordu.” şeklinde konuşuyor. Çalışan ayrıca müşterilerin bir dolandırıcılığa kurban gitmesini önlemek için mücadele ettiklerini, Bitcoin ATM’sini kullanırken telefonla konuşan birini gördüklerinde uyarıda bulunduklarını ifade etti.

Zeid ise bu durumdan artık bıktığını ve cihazı dükkanından çıkarmak istediğini söylüyor:

“Çok sinir bozucu olmaya başlamıştı ve cihazı kaldırması için sahibini aradım.”

Bitcoin ATM’sinde yaşanan bu olayın Alberta eyaletinde gerçekleşen bir başka olayla bağlantısı bulunabileceği değerlendiriliyor. Dolandırıcıların yerel yetkilileri taklit ederek mağdurlardan zorla Bitcoin almaya çalıştıkları belirtiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: