Bitcoin, Almanya’da resmen yasal bir finansal araç olarak tanındı

Alman finans yetkilileri Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların yasal statüleri için net bir çerçeve çizdi. Buna göre, kripto paralar Almanya’da finansal araç olarak tanımlandı.

Almanya Federal Finansal Denetim Otoritesi (BaFin), kripto para birimlerini finansal araç olarak tanımladı ve regülasyonlarla ilgili netlik sağladı. Bu açıklamalar, harcamalarında kripto para kullananlar ya da bu paralara yatırım yapanlar için de rahatlama yarattı.

BaFin’in 2 Mart’ta yayınlanan basın açıklamasına göre; kripto para birimleri artık aşağıdaki özelliklere sahip olan “değerin dijital temsilleri” olarak sınıflandırılıyor:

  • Herhangi bir merkez bankası veya kamu kuruluşu tarafından regüle ya da garanti edilmemiş,
  • Yasal para statüsüne sahip olmayan,
  • Bireyler ya da tüzel kişiler tarafından hem değişim hem de ödeme aracı olarak kullanılabilen,
  • Yatırım amaçlı olarak kullanılabilen,
  • Elektronik olarak transfer edilebilir, saklanabilir ya da ticareti yapılabilir

Raporda ayrıca kripto paraların, yasada farklı kanunlara tâbi olan elektronik paralarla karıştırılmaması gerektiği de belirtildi.

Kripto paralarla ilgili olan bu yeni sınıflandırma, Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force) gibi dünya çapındaki diğer regülatörler tarafından da yazılmış tanımlara dayanıyor. BaFin ayrıca kripto paraların daha önce Almanya’da konuyla ilgili belirlenen kategorilerin hiçbirine dahil olmadığı bilgisini de verdi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: