Bir türlü bekleneni yapamayan XRP, Japonya’daki tahtını da kaybetti

Yapılan yeni bir araştırma, XRP’nin bir dönem Bitcoin’den daha popüler olduğu Japonya’da cazibesini kaybettiğini gösteriyor.

xrp-ripple

Japon kripto para yatırımcılarının XRP’ye dönük desteği bugüne kadar meşhurdu. Hatta bir dönem XRP, Japonya’da Bitcoin’den daha popülerdi. Bunun yansıması da fiyatın 4 dolara iyice yaklaştığı dönemde görüldü.

Öte yandan son rakamlar, XRP için iç acıcı bir tablo göstermiyor. Görünüşe göre Japon yatırımcılar, eskisi kadar XRP taraftarı değil.

20 Haziran’da ülkenin düzenleyici organı FSA tarafından lisanslı kripto para borsası BitBank’ın Piyasa Analisti Yuya Hasegawa, yatırımcıların tarafından tutulan XRP’nin pazar payının giderek azaldığını ortaya koydu.

Aşağıdaki aylık baskınlık grafiğinde de görülebileceği gibi, 2018 yılının Aralık ayı itibari ile Japon yeni bazında XRP’nin baskınlığı yüzde 51.36 düzeyindeydi. İlerleyen dönemde XRP’nin oranı giderek düşerken Bitcoin’in oranı da giderek yükseldi. Gelinen noktada XRP’nin yüzde 27.54’lük baskınlık oranına karşılık Bitcoin’in baskınlık oranı yüzde 51.74.

Kaynak: BitBank

Hasegawa, Bitcoin’in XRP’yi geride bırakmasının nedenlerinden birinin fiyat performansı zayıflığı olduğunu belirtiyor. 2019 yılının Ocak ayından bu yana Bitcoin yüzde 153’e yakın arttı, aynı dönemde XRP ise sadece yüzde 17 yükseldi.

Analist, bir başka etkenin XRP’deki hikaye yoksunluğu olabileceğini ifade ediyor. “Kripto para piyasasında 2019 yılındaki ralli kısmen Bitcoin ile ilişkili ‘güvenli sığınak’ anlatısıyla beslendi ve Ocak 2020 rallisi, jeopolitik riske karşı hedge ve ilkbahardaki çoklu yarılanma beklentisine bağlıydı.” diyen analist, Bitcoin ile tarihsel olarak yüksek oranda korelasyon içinde bulunan Ethereum’un da bu yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşeceği öngörülen Serenity güncellemesiyle ilgili bir hikayesi olduğunun altını çizdi. Hasegawa, “Dolayısıyla piyasayı geçen yıl boyunca domine eden popüler hikayeler, tam olarak XRP’sine güçlü bir şekilde ışık tutmuyordu.” yorumunu yaptı.

XRP için gelecekte ne var?

Diğer yandan analist, XRP’nin Kovid-19 döneminin yeni normalinde sağlam bir zemin oluşturmasının beklenebileceğini söylüyor. Hasegawa, sınır ötesi ödeme ve havale talebinin artma fırsatı olduğunu, XRP’yi çıkaran Ripple’ın halihazırda hızlı ve ucuz çözümler sunan bir altyapısı bulunduğunu, dünyanın bazı bölgelerinde XRP’nin kullanımının sessizce büyüdüğünün altını çiziyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: