Bir borsa daha AMLD5’ten dolayı taşınıyor

En büyük merkezsiz borsalardan biri olan KyberSwap, AMLD5 düzenlemelerinden dolayı Malta’dan ayrılıyor.

Avrupa Birliği’nde kripto para sektörünü derinden etkileyen ve bazı küçük ölçekli kripto para işletmelerinin kapanmalarına yol açan AMLD5 nedeniyle bir borsa daha ülke değiştirme kararı aldı.

Popüler merkeziyetsiz borsalardan KyberSwap, merkezini Malta’dan Britanya Virjin Adaları’na taşıyor. Şirketten yapılan açıklamada AMLD5 düzenlemelerinin trader’ların çoğunluğu için hem düzenleyici açıdan hem de maliyet bakımından çok yüksek bir engel oluşturacağı ifade edildi.

The Block tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, pazar payı açısından KyberSwap, en büyük ikinci merkeziyetsiz borsa konumunda.

Geçtiğimiz hafta türev borsası Deribit de getirilen yeni kurallardan dolayı Hollanda’dan Panama’ya taşınma kararı aldığını duyurmuştu.

AMLD5, BottlePay ve Chopcoin gibi kripto para şirketlerinin kapanmalarına yol açarken düzenleme KYC ve AML uygulamalarını tüm kullanıcılar için zorunlu kılıyor, şirketlerin yerel makamlara kaydolmasını gerektiriyor.

2018 yılınn Temmuz ayında yayınlanan AMLD5’e uymak için 10 Ocak 2020’ye kadar süre tanınmıştı. AB’ye üye ülkeler, asgari düzeyde getirilen yeni kurallara uymak zorundaydı. Bununla beraber, her ülke uygun gördüğü şekilde ek düzenlemeler ve kurallar ekleyebilirdi. Örneğin Hollanda’nın AMLD5’in daha katı bir versiyonunu uyguladığı belirtiliyor. Bu ülkede AMLD5’in getirdiği ek maliyetin yıllık 150,000 avroyu bulduğu ifade ediliyor.

AMLD5, finansal istihbarat birimlerine ve kolluk kuvvetlerine daha fazla güç ve erişim veriyor. Şirketler için ortaya çıkan maliyetlerin ise birleşmelere, satın almalara ya da kapanmalara yol açacağı öngörülüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: