Binance’ten hesabı bloke edilen kullanıcıyla ilgili açıklama

Binance, birkaç gündür gündemde yer alan bir kullanıcının hesabının kapatılması olayı hakkında detaylı bir açıklama yaptı.

Kripto para borsası Binance, bir süredir gündemde yer alan Ukraynalı bir kullanıcının hesabının kapatılması olayıyla ilgili açıklama yayınladı.

Söz konusu kullanıcı, Binance’i içinde neredeyse 1 milyon dolarlık kripto para bulunan hesabına girişini engellemekle suçluyordu. Ancak ortaya çıkan son bilgiler ve Binance’in açıklaması, hesaba haksız yere el konulmadığını gösteriyor.

Borsadan yapılan açıklamada, Binance hakkında bu olay kapsamındaki iddiaların yanıltıcı ve yanlış olduğu vurgulandı.

Açıklamaya göre, Güney Koreli bir kripto para projesi, 8 Kasım 2018’de bir listeleme ücreti doladnırıcılığının kurbanı oldu ve 3995 ETH kaybetti. Olay, daha sonra Güney Kore kolluk kuvvetlerine bildirildi. Polis, kimliği belirsiz bir kişinin mağdurun e-postalarına yetkisiz bir şekilde eriştiğini, bu kişinin mağduru çeşitli borsalarda kripto parasını listelemeye çalıştığını öğrendiğini belirledi. Şüpheli daha sonra mağdura kendini kripto parayı Binance ve diğer borsalarda listelemeyi vadeden bir Binance temsilcisi olarak tanıttığı e-postalar gönderdi.

Ardından şüpheli, mağdurdan kapora olarak bir miktar ETH aldı. Yapılan araştırmalarda, çalınan bu kripto paraların çoğunluğunun Binance’teki bir hesapa aktarıldığı tespit edildi. Bu kullanıcının baş harflerinin B.K. olduğu ifade edildi.

Binance, 18 Ocak 2019’da Güney Koreli yetkililerin Binance ile irtibata geçtiğini ve bu paranın B.K.’nın hesabından mağdura transfer edilmesini istediklerini açıkladı. Daha sonra kolluk kuvvetlerin talebini yerine getiren Binance, paraların iadesini tamamladı. Hesabın sahibinin de Koreli yetkililerin adli soruşturması ve kararı hakkında bilgilendirildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, aynı yılın Nisan ayında Ukraynalı makamların Ukraynalı kullanıcı B.K. adına Binance ile temasa geçtiği kaydedildi. Buna göre, Binance Ukraynalı kolluk kuvvetlerini Güney Koreli kolluk kuvvetlerinin rehberliği doğrultusunda hareket edildiğine dair bilgilendirdi ve Ukraynalı yetkililer de iş birliği için teşekkür ederek daha fazla yardım gerekmediğini doğruladı.

Şirket ayrıca Güney Koreli yetkililerle soruşturma için iş birliği yapıldığını gösteren belgeler de yayınladı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: