Binance’ten DeFi ‘exit scam’ operasyonu: 300 bin dolar kurtarıldı

Binance, dolandırıcılık projesi Wine Swap’ın çaldığı 300 bin dolarlık kripto paranın başarıyla kurtarıldığını bildirdi.

binance

Binance, Wine Swap operatörü tarafından çalınan 300 bin dolar değerindeki kripto varlıkların başarıyla geri alındığını açıkladı.

Dünyanın en büyük borsalarından biri olarak gösterilen Malta merkezli firma açıklamasında, bir DeFi dolandırıcılık projesi olan organizasyonun operatörünün bıraktığı izleri takip ederek sonuca ulaştıklarını belirtti.

Wine Swap, Ekim ayında Binance Smart Chain üzerine kurulan bir merkeziyetsiz finans token projesiydi. Proje başlatıldığı dönemde 345 bin dolar değerinde kripto varlık üretmişti. Konuyla ilgili Binance tarafından verilen detaylara göre dolandırıcılık, 20’ye yakın kripto paranın operatör tarafından özel bir adrese taşınması ile gerçekleştirildi.

Fonlar çapraz zincir transferi vasıtasıyla gönderilirken, coin’ler ilk olarak Binance Smart Chain’den Binance Chain’e iletildi. Dolandırıcı daha sonra coin’leri Ethereum’a çekti. Binance ayrıca çok az değerde bir bölüm fonun 2 borsaya ve bir bölümün de Binance Bridge’e aktarıldığının bilgisini verdi. Bilindiği üzere Binance Bridge, Binance Chain ve Binance Smart Chain üzerindeki merkeziyetsiz uygulamaların blokzincirler arası likidite hareketleri için giriş izni sağlıyor.

Binance fonları nasıl geri aldı?

Binance’ten verilen bilgilere göre; hırsızlık tespit edildiği zaman güvenlik uzmanlarından oluşan ekip proje üzerinde yapılan işlemlere yöneldi. Bu işlemler üzerinden ekip, dolandırıcılığın sorumlusuna ulaşmayı başardı. Ancak kişi tespit edildiğinde fonlar bir sabit coin, BNB, Ethereum ve LINK’e çevrilmişti bile…

Binance daha sonra dolandırıcılığı yapan kişiyle iletişime geçti ve fonlar kısa süre içinde iade edildi. Malta merkezli borsa bu hırsızlığın kurbanı olan adreslerin de tespit edildiğini ve geri ödemeyle ilgili bir plân yapıldığını açıkladı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: