Binance Coin (BNB) neden artıyor? Binance CEO’su konuştu

binance-coin

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kendi kripto parası olan Binance Coin (BNB), son günlerde adeta patlama yaşadı. Binance Chain adında kendine ait zincirde çalışan BNB, son iki günde 65 dolardan 115 dolara kadar ulaştı. Bu kısa sürede yaklaşık olarak yüzde 75’lik bir fiyat artışına karşılık geliyor.

BNB, TSİ 20.30 itibari ile 107 dolardan işlem görürken kripto paranın piyasa değeri de 16 milyar doları geride bıraktı. BNB, bu piyasa değeri ile en büyük yedinci kripto para konumunda ve bir üstündeki Polkadot ile arasında yaklaşık 4 milyar dolarlık bir fark bulunuyor.

BNB’nin fiyat artışının arkasında ne var? Binance CEO’su Changpeng Zhao, nedenin ne olduğundan emin olamadığını ancak Binance Smart Chain ile ilgili gibi göründüğünü ifade etti.

Binance Smart Chain’in kullanımı da son dönemde ciddi artışlar yaşadı. Zincir üzerinde günlük işlem sayısı, Ocak ayında 400 binin altındayken dün itibari ile 1 milyon 275 bini geçti.

Öte yandan Binance’in son gerçekleştirdiği IEO da fiyatta artışı desteklemiş olabilir. Bilindiği üzere, kripto parayı borsada listelenmeden önce düşük bir fiyattan alma imkanı veren IEO’lara katılabilmek için belirli bir süre belirli bir miktarda BNB tutmak gerekiyor. Son IEO’nun yatırımcısına yüzde 1000’in üzerinde getiri sağladığı göz önüne alındığında bu BNB’nin fiyatını etkilemiş olabilir.

Ayrıca Binance, her çeyrek dönemde BNB yakarak dolaşımdan çıkarıyor. Geçtiğimiz haftalarda yine milyonlarca BNB piyasadan çekilmişti. Bu strateji, Binance tarafından BNB’nin değerini desteklemek için kullanılan uzun vadeli bir strateji. 3 yıldır her çeyrek dönemde BNB yakan Binance, bunu 100 milyon BNB kalana kadar sürdürecek. Şu anda dolaşımda 154 milyon BNB bulunuyor.

Son olarak belki de hepsinden önemlisi, kripto para piyasası tümüyle bir boğa piyasası dönemi yaşıyor. Boğa piyasalarında, fiyatların artması için somut nedenler gerekmez.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: