Binance CEO’su: Bitcoin’deki çöküşün esas nedeni koronavirüs değildi

Binance CEO’su Changpeng Zhao, koronavirüs salgınının küresel ekonomik erimenin nedeni değil, sadece bir tetikleyicisi olduğunu ileri sürdü. Bu salgının dünya ekonomisinin çok zayıf olduğunu ortaya çıkardığını vurgulayan Zhao, nakit paranın yatırıma geri döneceğini ifade etti. Binance CEO’su, Fed ve diğer merkez bankalarının bastığı paralar karşısında Bitcoin’in neden yükselmediği sorusunu da yanıtlandırdı.

En büyük kripto para borsalarından Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, bir blog yazısı ile Bitcoin ve genel küresel ekonomik durumu ele aldı.

Zhao, koronavirüs salgının mevcut küresel ekonomik krizin esas nedeni değil, sadece onu ateşleyen bir kıvılcım olduğunu ileri sürdü. Binance CEO’su, koronavirüsün dünya ekonomisinin çok zayıf olduğunu açığa çıkardığını iddia etti.

“Koronavirüs sadece bir tetikleyiciydi”

Şu anki koşulların 2008’deki küresel ekonomik krizden farklı olduğunu vurgulayan Zhao, “2008 yılında küresel ekonomiyi duraklatan bir salgın yoktu. Koronavirüsün sadece bir tetikleyici olduğuna inanıyorum, esas neden değil. Ekonomimiz daha güçlü olmalı, en azından birtakım şoklardan kurtulmaya yetecek kadar. Daha da önemlisi, 2008’de sorunlara neden olan sistemin bir şekilde kendini iyileştireceğini ummak dışında çok fazla seçeneğimiz yoktu fakat bu sefer insanların daha fazla seçeneği var.” yorumunu yaptı.

“Nakit para, yatırımlara geri dönecek”

Ayrıca Zhao, teoride altın fiyatlarının da yükselmesi gerektiğini ancak bunun gerçekleşmediğine dikkat çekti. Binance yöneticisi, altında başka faktörlerin de devrede olduğunu belirterek “Altının taşınması ve doğrulanması zor. Bitcoin’e benzer şekilde birçok insan bugün bir gıda alışverişinde altın kabul etmek istemez.” dedi. Altının modasının geçiyor olduğunu iddia eden Zhao, buna karşın Bitcoin’in yeni başladığını ifade etti.

Daha sonra Zhao, şu ifadeleri kullandı:

“Er ya da geç bir aşı geliştirilecek. Şimdilik hiçbir ulusun büyük bir yiyecek problemi yok. Nakit biriktiren insanlar sonunda biriktirmek zorunda olmadıklarını anlayacak ve yatırıma geri aktaracaklardır.”

Basılan paralar Bitcoin’in fiyatını neden artırmıyor?

Zhao, Fed ve diğer merkez bankalarının para basmasına karşın Bitcoin’in fiyatının neden artmadığına ilişkin sorulara ise “Bu değişikliklerin ekonomide etkisini göstermesi zaman alır. Kitlesel nüfus söz konusu olduğunda değişiklikler hemen gerçekleşmez.” yanıtını verdi.

Mevcut ekonomik sistemin iflas ettiğine inandığını belirten Binance CEO’suna göre, arzının sabit olduğu ve itibari paralar gibi manipüle edilemeyeceği dikkate alındığında Bitcoin’in gelecekte “güvenli liman” olarak işlev göreceği açık.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: