Biden’ın CFTC adayı ortaya çıktı: Yeni ismin kripto para profili

Reuters’ın haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden, Heath Tarbert’tan boşalan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) liderlik edecek isim olarak Georgetown Üniversitesi’nden akademisyen Chris Brummer’ı düşünüyor.

Brummer ve diğer isimlerin yakında Beyaz Saray tarafından resmen açıklanması bekleniyor.

45 yaşındaki isim, kripto para düzenlemeleri konusunda çalışmalarıyla biliniyor. Kripto para alanına hakim bir profil çizen Brummer’ın “Kriptovarlıklar” adında kripto paraları yasal, düzenleyici ve parasal açılardan ele aldığı bir de kitabı bulunuyor.

Görevden ayrılan Tarbert ise CFTC’de komisyon üyesi olarak kalmaya devam edecek ve görev süresi 2024’te sona erecek.

Aday gösterilir ve Senato tarafından onaylanırsa Brummer, Biden’ın SEC adayı olan CFTC’nin eski başkanı Gary Gensler ile OCC’ye aday gösterileceği söylenen Ripple’ın eski danışmanı Michael Barr gibi isimlerin arasına katılacak. Üç ismin de kripto para alanında önemli izler bırakmış olmaları dikkat çekiyor.

CFTC’nin önemi

CFTC’nin gözetim alanı, kripto paraları da kapsıyor. Kurum, kripto para alanında gerçekleşen dolandırıcılık ve manipülasyona karşı yaptırım uygulama yetkisine sahip. Bu doğrultuda yakın zaman önce CFTC, popüler Bitcoin ve kripto para cüzdanı Abra’ya para cezası vermişti. Cezanın gerekçesi, Abra’nın yasal dayanağı olmadan kullanıcılarına hisse senetlerinin token’laştırılmış versiyonunu alıp satmasına izin vermesiydi. 2019 yılında da CFTC, önde gelen kripto para türev borsası BitMEX’e karşı bir soruşturma başlatmıştı.

CFTC ayrıca, Bitcoin gibi kripto para birimlerine dayalı vadeli işlem kontratlarının piyasaya sürülmesinde de kritik rol oynuyor. Bu sözleşmeler piyasaya çıkmadan önce CFTC onayından geçiyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: