Beklenen kripto para projesi Libra’nın ismi değişti ve “Diem” oldu

Facebook’un öncülüğündeki kripto para projesi Libra’da isim değişikliğine gidildi. Libra, bundan böyle “Diem” olarak anılacak.

Sosyal medya devi Facebook’un çok sayıda ortak şirketle birlikte üzerinde çalıştığı ve yakın zaman sonra piyasaya sürülmesi beklenen kripto para projesi Libra’da isim değişikliğine gidildi.

Libra Birliği’nden yapılan açıklamada, Libra’nın bundan böyle “Diem” olarak adlandırılacağı belirtildi.

Yapılan resmi açıklamada, yenilenen ismiyle Diem Birliği’nin CEO’su Stuart Leqvey, “Projenin büyüyen olgunluğuna ve bağımsızlığına işaret eden yeni bir isim olan Diem’i tanıtmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. Açıklamada ayrıca çeşitli üst düzey pozisyonlar için yeni isimlerin kadroya katıldığı belirtildi.

Libra projesinin yaratıcılarından David Marcus ise “Libra için yeni bir isim ancak misyon aynı kalıyor. Novi, Diem Birliği’ni üyelerinden biri olarak desteklemeye devam edecek ve insanlara yapabileceğimiz en iyi cüzdanı sunmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Novi ise bizzat Facebook himayesindeki bir dijital para cüzdanı.

2021’de hayata geçecek

Geçtiğimiz günlerde Financial Times, Facebook’un stabil kripto para projesinin 2021’de hayata geçeceğini bildirmişti. Yayın organı, projede yer alan 3 kişiye dayandırdığı haberinde, şirketin İsviçre finansal regülasyon kurumu FINMA’dan onay beklediğini belirtti.

Facebook, Libra’yı ilk olarak 2019 yılının Haziran ayında açıklamış ve bu projeyle tek bir küresel stabil kripto para yaratmak istediğini duyurmuştu. Ancak yapılan açıklamadan kısa süre sonra birçok ülkeden kanun yapıcılar proje hakkında olumsuz görüş belirtmişler ve Libra konusuna negatif yaklaşmışlardı. Sebep olarak ise finansal istikrarı tehlikeye atmak ve kara para aklamayı teşvik etme gösterilmişti.

Daha sonra ise Libra’da bazı önemli değişikliklere gidildi. Çeşitli ülke para birimlerine bağlı tek bir stabil kripto para yerine her biri ayrı para birimine bağlı birden çok kripto para oluşturulmasında karar kılındı. Libra’nın ilk stabil kripto parasının ise 1:1 oranında ABD Doları ile destekli olması bekleniyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: