Bedava dağıtılan Petro’ları satmaya koştular, fiyat çakıldı

Venezuela’nın resmi kripto parası Petro, geçtiğimiz ay Petro App’e kaydolan vatandaşlara ücretsiz dağıtılmıştı. Vatandaşlar, karşılıksız olarak elde ettikleri Petro’ları satmaya koşunca fiyat yarıya indi.

Venezuelaların yakın bir zaman önce, kendilerine karşılıksız olarak verilen, devlete ait resmi kripto para Petro’yu (PTR) satmak için hücum ettiği bildiriliyor. Venezuela hükümeti, Petro’nun değerini görünürde 60 dolara sabitlerken eşler arası kripto para alım satım platformu LocalBitcoins’te fiyat, bunun yarısına geriledi.

Söz konusu olay, bir Reddit paylaşımı ile ortaya çıktı.

Hükümet, geçtiğimiz Aralık ayında bir karar almış ve Petro App’e kaydolan vatandaşlarına asgari ücretin 5 katı değerinde 0.5 Petro dağıtmaya başlayacağını duyurmuştu. Kampanyadan 6 milyon insanın yararlandığı iddia ediliyor.

İnsanlar dağıtılan Petro ile ne yapacaklarını bilmezken Reddit kullanıcısı, hükümetin başlangıçta bir biyometrik uygulama aracılığıyla Petro kullanarak ürün alımlarına izin verdiğini fakat desteklenen birkaç mağazaya akın olunca kısa sürede uygulamanın kapatıldığını ileri sürüyor.

Gerçekleştirilen bu airdrop sonucunda Petro’nun fiyatı, LocalBitcoins’in yanı sıra Amberescoin gibi hükümet tarafından onaylı kripto para borsalarında da 30 dolar seviyelerine geriledi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: