Bazı Bitcoin madencilik cihazlarında kapanış fiyatına ulaşıldı

Bazı Bitcoin madencilik cihazlarında kârlılığın olmadığı kapanış fiyatı seviyelerine ulaşıldı. Bazıları ise kapanmanın eşiğine yaklaşıyor.

Bitcoin’deki son düşüşün ortasında en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri olan F2Pool’un kurucusu Maro Shixing, kârlılık eksikliği nedeniyle madencilik cihazlarının kapatılması gerektiği seviyeyi gösteren bir kapanış fiyatı listesi yayınladı.

8BTC’nin bildirdiği gibi, Mao’ya göre, şu anki madencilik zorluğundan hareketle hâlihazırda aralarında Whatsminer M3 ve Avalon A741’in olduğu modellerin kapanış fiyatına ulaşıldı. Bir zamanların en verimli madencilik cihazları olan Ebit E9+, Antminer T9+, Avalon A821 ve Antminer S9 ise eğer Bitcoin 7500 dolara düşerse kapanmanın eşiğinde olacaklar.

Öte yandan listede mevcut durumda Litecoin madenciliğinde kullanılan Antminer L3+ ile Innosilicon A4+ cihazlarının da kârlılığın gerisinde olduğu, yani kapanış fiyatına çoktan ulaştıkları görülüyor.

Bu hesaplamalar, donanım satın alma maliyeti, madencilik havuzu ücretleri ve bakım giderleri gibi kalemleri içermiyor. Dolayısıyla gerçek kapanış fiyatı muhtemelen daha yukarıda.

Bitcoin’deki mevcut gerilemenin hashrate üzerinde etkisi henüz görülmedi. Son veriler, fiyatın düşmesine karşın hashrate’in yeni rekorlar kırdığını gösteriyor fakat daha önceki tecrübelerden hareketle bu etki, düşüşün hemen sonrasında meydana gelmeyebilir. Geçtiğimiz sene Bitcoin, 2018’in başından beri düşmesine karşın hashrate Ekim ayına kadar yükselmişti. Yaklaşık 7 ay sonra yaşanacak Bitcoin blok ödülü yarılanması göz önüne alındığında bu seferki dinamikler farklı olabilir.

2019’un ilk yarısında verilen yüz binlerce yeni madencilik cihazı siparişinin tesliminin yıl sonuna yaklaştıkça yapılacak olması nedeniyle hashrate’in sıçramaya devam etmesi büyük olasılık. Buradaki soru, Bitcoin fiyatının da bununla birlikte yükselip yükselmeyeceği.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: