Batan Bitcoin borsası Mt. Gox’ta bir başka tasfiye hazırlığı

Batan kripto para borsası Mt. Gox’un Bitcoin ve Bitcoin Cash dışında kalan kripto varlıklarının satılması planlanıyor.

Batan kripto para borsası Mt. Gox, daha önceden hazırlanan alacaklılara ödeme planına göre Bitcoin ve Bitcoin Cash dışındaki kripto varlıkları satmayı planlıyor.

Mütevelli heyeti avukatı Nobuaki Kobayashi, çarşamba günkü önemli toplantıdan önce salı günü alacaklılara ulaştı ve bilgi verdi. Bu plan sayesinde 2014’ten bu yana bekleyen alacaklılar için çok büyük bir adım atılmış olacak. Hatırlanacağı üzere borsa 850 bin tane Bitcoin’in çalınması sonucu batmıştı.

CoinDesk‘te yer alan habere göre; alacaklıların itibari para, Bitcoin ve Bitcoin Cash talepleri kabul edildi. Yani bu kişiler, kaybettikleri paraları orijinal halleriyle alabilecekler. BTC ve BCH’ler borsa ya da saklama hizmetleri veren uygulama adreslerine gönderilecek. Bu arada, BTC ve BCH dışındaki kripto para birimleri gibi diğer tüm varlıklar mümkün olduğu kadar nakde çevrilecek.

Kripto para alacaklıları ise bu durumda sıranın başında yer almıyorlar. Şirkete mütevelli heyeti, ödeme planında itibari para talep edenlerin çıkarlarının öncelikli olduğunu belirtti.

Yapılan bir başka açıklamada ise ödeme planının mahkemede dosyalanmayı ve onaylanmayı beklediği, bu esnada ise BTC ve BHC alacaklıların isterlerse tazminatlarını itibari para olarak da talep edebilecekleri aktarıldı.

Ödeme planında, “Sonuç olarak itibari para ile BTC ve BCH talep eden alacaklılar için yeterli bir para kenarda tutulmalıdır. Burada heyet mahkemenin de izniyle borçlu şirketin varlıklarının tümünü ya da bir bölümünü satabilir” denildi.

Kobayashi yaptığı açıklamada ek BTC ya da BCH alma gibi bir planlarının olmadığını belirtti. Dolayısıyla şirketin şu an sahip olduğu BTC ve BCH’ler alacaklı ödemeleri için yeterli olmayabilir.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz Ekim ayında Tokyo Bölge Mahkemesi ödeme planının son tarihini 31 Mart 2020’ye uzatmak için bir emir yayınlamıştı. Eğer plan onaylanırsa, Bitcoin ve Bitcoin Cash çatallanmalarının ardından kayyumun eline geçen kripto paralarla ilgili miras sorunu da çözülmüş olacak.

Taslakta, mütevelli heyetinin sahip olduğu BTC ve BCH dışında ne kadar kripto varlığı olduğu açıklanmadı. Bilanço, Mart 2019 itibarıyla 141.686 BTC ve 142.846 BCH’ye sahip olunduğunu gösteriyordu. Bu esnada ise Kobayashi 802.521 BTC, 792.296 BCH ve 38.165.664 dolar nakit talebini onayladı ve bir fon açığı ortaya koydu. Şu anda ise şirketin elinde ne kadarlık bir meblağ olduğu belirsiz.

Bilindiği üzere Kasım 2018’de BCH’deki çatallanmanın ardından BSV oluşmuştu. Mt. Gox’un sahip olduğu 142.846 BCH’ye 24 milyon dolarlık da bir BSV eklendi. 2017’deki Bitcoin çatallanmasının ardından ise hesaba 200 bin BCH (şu anki değeri 45.6 milyon dolar) eklenmişti.

On binlerce Bitcoin ve Bitcoin Cash tasfiye edilmişti

2018’in ilk yarısında Kobayashi, 2017’deki kripto piyasası boğa piyasasının ardından 60 bin’er BTC ve BCH civarında kripto parayı tasfiye etmişti.

Mt. Gox 2014 yılında 850 bin Bitcoin’in çalındığı bir ‘hack’ olayının ardından iflasını istemişti. Daha sonra ise eski bir cüzdanda 200 bin BTC bulunmuştu.

Haziran 2018’de Tokyo Bölge Mahkemesi, iflas davasını, sivil rehabilitasyon sürecine çevirmek için bir dilekçe vermiş ve alacaklıların paralarını, kripto paraların iflas dönemindeki itibari para karşılığı olarak değil, kripto paraların orijinal halleriyle almalarına olanak tanımıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: