Barron’s: Bitcoin rallisini ‘Büyük Para’ yönlendiriyor

Bitcoin geçen haftaki 16 bin 200 dolara kadar gelen düzeltmesinin ardından yeniden başını kaldırdı ve dün 18 bin doların üzerine çıkarak yukarı yönlü yolculuğuna devam etti. Yatırım ve finans medyasından Barron’s ise konuyla ilgili haberinde Bitcoin’in ‘Büyük Para’ tarafından yönlendirildiğini ve bu nedenle fiyatın potansiyel olarak daha yüksek bir seviyeye çıkabileceğini yazdı.

bitcoin

Barron’s’a göre, Bitcoin’in son fiyat artışı, öncekilere kıyasla daha farklı görünüyor, çünkü bu Şükran Günü’nde kripto paralar hakkında heyecanla konuşanlar Y kuşağı değil, ünlü milyarderler.

Haberde, bu yatırımcıların Bitcoin’in volatilitesini kabul etmeye istekli oldukları, onlara göre lider kripto paranın Fed’in para basma politikasına karşı bir enflasyondan korunma aracı olduğu belirtiliyor.

Son aylarda en büyük kripto paraya güvenerek yatırım yapan kurumsal şirket sayısı ciddi şekilde artmış ve bu durum istatistikler ile rakamlara da yansımıştı. Zincir üstü ölçümler, borsaların hacim trendleri ve en önemlisi kripto yatırım firmalarından Grayscale’in yönettiği varlıktaki artış bunun en büyük göstergesiydi. Ana akım medya ve analistler ise kurumsal firmalar önderliğinde başlayan bu rallinin genel olarak daha da güçlü şekilde devam etmesini bekliyor.

Bitcoin’in özellikle son 3 aydaki hareketleri analistlerin dikkatini çekti. Güçlü bir şekilde yukarı giden BTC, önce ralli yaptı daha sonra konsolide olarak güç topladı ve yine sağlıklı ve iyi bir momentumla yeni bir ralliye başladı. Daha önceki boğa döngülerinde ise, küçük yatırımcı odaklı olan vadeli borsalar piyasayı yönettiği dönemde Bitcoin, çok büyük düzeltmeler ve fiyat oynamaları yaşıyordu. Sürekli olarak tasfiye olan kullanıcılar ve değişken fiyatlar piyasada güvensizlik ve büyük hasara sebep olmuştu.

Ancak şimdi ki hareket, kurumsal şirketler ve varlıklı yatırımcıların Bitcoin’e yüz milyonlarca dolar değerde akıttıkları destekle daha sağlıklı görünüyor. Geçtiğimiz hafta sert şekilde bir geri çekilme yaşansa da genel anlamda Eylül ayından bu yana göreceli olarak istikrarlı bir ralli yaşanıyor.

Grayscale’e 500 milyon dolarlık BTC yatırımı

Son olarak ise, küresel yatırım ve finans danışmanlığı firması Guggenheim Partners’ın “Makro Fırsatlar Fonu”, Grayscale Bitcoin Trust’ta 500 milyon dolara kadar yatırım yapma hakkını güvence altına almak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurdu.

Guggenheim haberini ilk paylaşan kişilerden olan teknoloji araştırmacısı Kevin Rooke, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“Guggenheim’ın 5 milyar dolarlık Makro Fırsatlar Fonu, Bitcoin yatırımı yapmak istiyor. Cuma günü, fonun yüzde 10’luk bölümüne kadar bir meblağ ile GBTC’ye yatırım yapmak için SEC’e başvurdular. Yüzde 10 demek, 487 milyon dolar demek ve bu rakam şirketin son pozisyonundan tam 200 milyon dolar daha fazla…”

Haberin medya organlarında yayılmaya başlamasının ardından ise kısa süre opsiyon piyasalardaki alıcı hareketlerinde artışlar görüldü. Birincisi, Guggenheim gibi bilinen bir ismin Bitcoin’e yatırım yapma niyetini göstermesi ve bunun sonucunda tüm piyasanın duygularını etkilemesi… İkinci ise, kurumlar Bitcoin aldıkları zaman önemli derecede alıcı talebi oluşur. Çünkü tek seferde 10 ilâ 100’lerce milyon dolarlık yatırım yaparlar. Bu da piyasayı yukarı götürür.

Momentum geriye gidecek mi?

Kurumsal ilginin giderek artmasına rağmen uzmanlar BTC için kısa vadede dikkatli olunması gereken bir yola girildiği yorumunu yapıyorlar. Analistlere göre eğer en büyük kripto paranın momentumunda bir azalma olursa bir sonraki yukarı gidişattan önce BTC geri çekilme yapabilir. Burada önemli nokta, kurumların ve onların “Zaman Merkezli Ortalama Fiyat (TWAP) algoritaması”nın hafta başı itibariyle momentumda bir geri çekilme yaşatıp yaşatmayacağı…

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: