Bankadan çaldığı 5 milyon dolar ile Bitcoin alan hırsız, takibe takıldı

Santander’deki bir şirket hesabından 5 milyon dolar çalmayı başaran hırsız, bu parayı Bitcoin almak için kullanırken polisin takibine takıldı.

Geçtiğimiz ay Brezilya’da çelik üreticisi Gerdau’nun Santander bankasındaki hesabından 30 milyon Real (yaklaşık 5 milyon dolar) çalındı. Hırsız, parayı Bitcoin satın almak için yerel borsalara gönderdi ancak burada işler beklediği gibi gitmedi.

Ülkenin yerel kripto para haber platformu Portal do Bitcoin’in haberine göre, 16 Nisan’da Gerdau şirketi, İspanyol bankası Santander’e ulaştı ve hesapta bir sorun olduğunu bildirdi. Bunun ardından çelik üreticisinin internet hesabına yönelik bir saldırı olduğu ve hesaptaki paranın eksildiği belirlendi. Hesaptaki hareketlilik çarpıcıydı ve 11 farklı yere EFT yapılmıştı.

Soruşturmada tüm işlemlerin aynı IP adresinden yapıldığı keşfedildi. Çalınan tutar, 4 ayrı şirketin banka hesaplarına gönderildi. Buradan da Brezilya piyasasındaki tezgah üstü (OTC) Bitcoin alım satım platformları yoluyla Bitcoin almak için kullanıldı. Bununla beraber para, gittiği her yerde hızlı bir şekilde bloke edildi. Öte yandan dolandırıcılara ne kadar Bitcoin verildiği belli değil. Söylenen rakamlar 3.5 milyon Real ile 15 milyon Real arasında değişiyor ve bu da 600 bin dolar ile 2.5 milyon dolara denk geliyor.

Bir OTC alım satım platformunun sahibi konuyla ilgili olarak “5 milyon Real gibi (900 bin dolar) çok yüksek bir rakam olduğundan orijinal hesaptan bir banka ekstresi talep ettik. Aldığımız paranın orijinal hesaba aynı gün girdiğini fark ettiğimizde operasyonu bloke ettik. Müşteri, Bitcoin’i derhal göndermem için baskı yaptı ama göndermedim. Kısa bir süre sonra banka hesabımı bloke etti.” şeklinde konuştu.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: