Bankacılar, Starbucks kripto tehdidinden korkuyor

Bankacılar, kahve zinciri Starbucks’ın 1-2 yıl içinde finansal piyasada hayatta kalmalarını tehdit eder noktaya geleceğinden endişe ediyor.

Güney Koreli bankacıların Amerikan kahve zinciri Starbucks gibi beklenmedik bir kripto tehdidinin yükselişinden endişe duyduğu belirtiliyor.

Korea Times’ta yer alan habere göre, giderek artan sayıda bankacılık grubu, birkaç yıl içinde Starbucks’ı finansal piyasada hayatta kalmalarını tehdit edebilecek potansiyel bir rakip olarak görüyor.

Bu durumla ilgili endişelerini dile getiren Hana Financial Group yönetim kurulu başkanı Kim Jung-tai, “Teknolojiler, Starbucks gibi kahve şirketlerinin rakiplerimiz olmasına izin verdi. Starbucks’a sadece bir kahve şirketi değil, düzenlenmemiş bir banka demek daha iyi olur.” ifadelerini kullandı.

Wall Street Journal’a göre, Amerikan kahve zincirinin müşterileri, 2016 yılının ilk çeyreği itibari ile Starbucks hediye kartları ve mobil uygulamalarına 1.2 milyar dolar yüklemişti.

Öte yandan KB Financial Group yönetim kurulu başkanı Yoon Jong-kyoo ise “ABD’de en çok kullanılan mobil ödeme uygulaması Google ya da Apple Play değil, Starbucks’ın uygulamasıydı. Ödemelerin yaklaşık yüzde 40’ı uygulama ile yapıldı ve hediye kartları ile uygulamlara yüklenen nakit miktarı, ABD’de bazı eyalet bankalarının sahip olduğu nakit miktarını geride bıraktı.” şeklinde konuştu.

Kripto para alanında aktif olarak yer alan Starbucks, ICE’nin meşhur Bitcoin platformu Bakkt’ın en önemli destekçilerinden biri. Bakkt’ın 2020’de faaliyete geçeceği öngörülen Bitcoin mobil ödeme uygulaması ile Starbucks’ın mağazalarında Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak da kabul etmesi bekleniyor.

Haberde, ismi verilmeyen bir banka yetkilisi, “Starbucks, son birkaç yıldır kahve şirketi değil, fintek şirketi olarak görülüyor. ‘Kahve’ kelimesinin tabeladan kaldırılması da bunu kanıtlıyor.” diyor.

Son olarak yerli oyuncular, finansal düzenleyicilerden duruma müdahil olmalarını istiyor.

Güney Kore, 1231 adetle dünyada en çok Starbucks mağazası bulunan dördüncü ülke.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: