Bakan Lütfi Elvan açıkladı: Kripto paralarla ilgili vergi çalışması da yapılıyor

lutfi-elvan

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında kripto paralara ve yaklaşan düzenlemelere de değindi.

“İlgi, pandemiyle birlikte inanılmaz arttı”

Kripto paralara pandemiyle beraber ilginin inanılmaz bir şekilde arttığını söyleyen Elvan, “Bu durum sadece Türkiye’ye has bir şey değil.” dedi. Elvan, dünyada da şu anda kripto varlıklara yönelik nasıl bir düzenleme olması gerektiği konusuna kafa yorulduğunu belirterek “Bu klasik, bildiğimiz finansal sektöre benzemiyor. Çok farklı bir yapısı var. Bir noktaya kadar bunların denetimini, gözetimini yapabiliyorsunuz, belirli bir noktadan sonra bunların denetimini, gözetimini yapmak güçleşiyor. İnsanların kafasındaki en temel problem de bu. AB, yoğun bir şekilde çalışıyor, diğer taraftan ABD, İngiltere gibi ülkeler de değişik çalışmalar yaptılar.” açıklamasında bulundu.

“İki önemli boyut var: Kara para aklama ve terörün finansmanı”

Kripto para piyasalarında işin iki önemli boyutunun olduğunu söyleyen Elvan, “Birincisi kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı konusu. İkinci husus ise tüketicinin korunması. Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Korumakla yükümlüyüz.” dedi.

Bakan, çalışmaların tamamlanmasının ardından konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edileceğini ve uygun görmesi halinde gerekli adımların atılacağını kaydetti.

“Gerekli tüm hazırlıkları yaptık”

Bakan Elvan, “Kripto varlık alım-satım platformlarının denetlenmesine yönelik bakanlık olarak taslak bir çalışmamız var. Muhtemelen bir kanun teklifi olacak. Gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık.” dedi.

“Vergi konusunda çalışma yürütüyoruz”

Elvan, sözlerinin devamında “Bir bakan yardımcımızın başkanlığında iki aydır bu konu üzerinde çalışıyoruz. SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK, Merkez Bankası ile sürekli olarak bir araya geldik ve arkadaşlarımız gün aşırı çalıştılar.” ifadelerini kullandı.

Son olarak bakan, SPK’nın yanı sıra Gelir İdaresi tarafında da özellikle vergi konusunda bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Elvan, “Gelir İdaresi tarafında özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne tür bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor. Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: