Alman emlak devi, Stellar’da 20 milyon euroluk tahvil ihraç etti

stellar-xlm

Son dönemde yaptığı önemli anlaşmalarla ön plana çıkan Stellar, bir kritik anlaşmaya daha imza attı. Sadece Almanya’nın değil, Avrupa’nın da emlak devi olan ve DAX’ta listelenen Vonovia şirketi, Stellar blokzincirinde 20 milyon euroluk dijital tahvil çıkardı.

Böylece sahiplik haklarının transferi, Stellar blokzinciri üzerindeki menkul kıymet token’ları vasıtasıyla regüle edilmiş oldu. Almanya, İsveç ve Avusturya’da 415 bin konuta sahip olan şirketin çıkardığı tahvilin süresinin 3 yıl olduğu belirtildi.

Menkul kıymet token’ının sunulduğu Firstwire platformu ihraççılar ile yatırımcıları bir araya getiren bir mecra. Şirket 2019 yılında da, platform üzerinde 50 milyon euroluk bir borç senedi çıkarmıştı. 2020 Aralık ayında Alman Federal Kabinesi, dijital menkul kıymetlerin piyasaya sürülmesine yönelik yeni yasa tasarısını onaylamıştı.

Vonovia Finans Direktörü Helene Roeder, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Tecrübe kazanmak için yeni teknolojileri kullanmak istiyoruz. Gelecekte sermaye piyasalarında bu teknolojinin çok ciddi rol alacağını düşünüyoruz. İhraççılar gerçek zamanlı olarak takip edilebilir ve şeffaftır. Bu da standardı olan profesyonel bir işlemi garanti eder. Tabii ki küresel olarak yeni yatırımcılara ulaşmamızı da…”

Firstwire piyasasının ilk yatırımcılardan olan bankacılık devi Warburg’du. Kurum adına konuşan sözcü Joachim Olearius da, tokenizasyonun bankaların sunduğu hizmetlerin çok daha geniş alanlara yayılmasında önemli bir basamak olduğunu söyledi:

“Tokenizasyon finansal ürün ve hizmetlerin ulaşabileceği kitleyi ciddi şekilde artıracak ve yapısal değişiklikleri sağlayacaktır. Tecrübeli bir ihraççıyla bu işlemi tamamladığımız için mutluyuz. “

Firstwire kurucusu ve CEO’su olan Michael Greiner, ilk işlemin önemli bir kilometretaşı olduğunu söyleyerek kurumsal yatırımcılar tarafından token kullanılmaya başlanmasının finansal piyasaları uzun vadede değiştireceğini belirtti:

“Bu işlem, dijital menkul kıymetlerin gelecekte tahvil ihraçlarının nasıl yapılandırılabileceğini göstermesi açısından önemli bir taslak. Firstwire’da şirketler gerçek zamanlı olarak işlem gerçekleştirebilir ve günlerce süren ödeme süreçleri artık geride kalabilir”

Firstwire, ortağı Bitbond ile Almanya’daki ilk blokzincir tahvilini menkul kıymet token’ı formunda yatırımcılara sunan teknolojik geliştirmeyi sağlayan şirket oldu.

Stellar adaptasyonu artmaya devam ediyor

Son dönemde önemli anlaşmalara imza atan Stellar’ın 800’den fazla müşterisi bulunuyor. Bu firmalar, çeşitli ürünler ve finansal hizmetler konusunda Stellar ürünlerini kullanıyorlar. Ocak ayının ilk haftasında da Ukrayna Devleti, Stellar ile bir dijital merkez bankası parası geliştirmek için anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Tüm bu gelişmelerin ardından XLM’in fiyatında çok ciddi artışlar yaşanmıştı. XLM şu anda yaklaşık 0.30 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: