Alman bankaları Bitcoin, Ethereum, XRP ve diğerleri için yarışıyor

Alman bankaları; Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi kripto paralar için saklama hizmeti sunmak üzere birbirleriyle yarışıyor. Ülkenin mali düzenleyicisi konumunda bulunan BaFin, içinde bankaların da bulunduğu 40’tan fazla şirketten kripto para saklama hizmeti başvurusu aldı.

Alman hükumetinden bazı yetkililer, birkaç bankanın dijital varlık saklama/koruma hizmeti başlatma talebinde bulunduğunu doğruladı.

Haber sitesi Handelsblatt’a göre; ülkenin mali düzenleyicisi konumunda bulunan BaFin’e, içinde bankaların da bulunduğu 40’tan fazla şirketten kripto para saklama hizmeti başvurusu geldi.

Almanya’nın güncellenen Kara Para Aklamayı Önleme yasası, bankaların ve finans kurumlarının hisse senedi ve tahvillerin yanı sıra Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi kripto paraları saklama hizmeti sağlamasına izin veriyor.

Dijital paraların popülerliği son birkaç yılda artarak devam ediyor. 288,3 milyar dolarlık piyasa değeriyle kripto paralar her geçen gün daha büyük bir öneme sahip olurken BaFi, anonim olma durumu, kara para aklama ve sektörün teröristler tarafından sömürülme tehlikesine karşı her geçen gün yeni önlemler alıyor. BaFin ayrıca bu konuda hizmet sağlamak isteyen şirketleri, kendilerine başvurmaları ve mutlaka lisans almaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Avrupa Birliği’nin, 5. AML Direktifi (AMLD5) düzenlemesini yürürlüğe koymasının ardından, Alman makamları da kendi yasalarını müşterini tanı (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) süreçlerine göre yeniden düzenlediler. Bu da kripto para ve onunla ilişkili firmalara yeni zorunluluklar getirdi.

Milletvekili Frank Schäffler, konuyla ilgili olarak Handelsblatt’a konuştu ve şunları söyledi:

“Piyasa, Maliye Bakanlığı’nın tahmin ettiğinden daha hızlı büyüyor. Bu aslında hem iyi hem kötü. Firmaların yaptığı çok sayıda başvurudan anlıyoruz ki artık şirketler Blockchain teknolojisine uyum sağlamak istiyor ve buna başladılar. Tabii ki bunları hepsi yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi demek.”

BaFin, kripto para saklama hizmeti ya da bu konuyla bağlantılı şirketlere, yeni düzenlemelere uymaları için son tarih olarak Kasım 2020’yi gösterdi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: