Al / Sat Popüler altcoin borsası Crex24’te hack şüphesi

Popüler altcoin borsalarından Crex24’ün birçok kullanıcının kayıp bildirimleri sonrası hack’lendiği öne sürülüyor.

Özellikle Ruslar ve Brezilyalılar arasında popüler olan kripto para borsası Crex24’ün hack’lendiği iddia ediliyor. Kullanıcılar, Ruslar tarafından kurulan Estonya merkezli borsanın 1.3 milyar HTMLcoin’lik gizemli para çekme işlemi sonrası bir saldırıdan muzdarip olduğundan şüpheleniyor.

Brezilyalı haber organı Livecoins, bir dizi kullanıcının süreçten etkilendiğini ve borsanın olası bir saldırıyı örtbas ettiğini bildiriyor. Borsanın kullanıcıları, 61 işlem çiftinin dondurulduğunu, herhangi bir uyarı veya açıklama yapılmaksızın belirli coin’lerde de para çekme ve yatırma işlemlerinin askıya alındığını söylüyor.

Etkilenen altcoin’ler arasında HTMLcoin de bulunuyor. Brezilya’da güçlü bir topluluk desteğine sahip olan kripto para, Crex24’te geçtiğimiz Ocak ayında listelenmeye başlamıştı. Birçok kullanıcının borsadaki HTMLcoin varlığının aniden kaybolması, kullanıcıların platformun hack’lendiğinden veya düpedüz dolandırıldıklarından şüphelenmelerine yol açtı.

Haberde, ismi verilmeyen bir kullanıcının parasının dondurulması ve HTMLcoin varlığının kaybolmasının ardından büyük miktarda para kaybettiği öne sürülüyor. Bu kullanıcının kaybının 150 bin real (yaklaşık 32 bin dolar) olduğu belirtiliyor.

Daha sonra Crex24, bir HTMLcoin cüzdanının etkilendiğini ve kayıpları telafi etmek için altcoin ekibiyle çalışıldığını doğruladı. Borsa, güvenlik açığından sadece 200 milyon HTML kaybettiğini iddia ederken gerçek miktarın 1.3 milyar (olay sırasında yaklaşık 150 bin dolar) olduğu öne sürülüyor. Borsadan çıkan 1.3 milyar doların HTML’yi destekleyen bir başka borsa HitBTC’ye girdiği belirlendi.

Borsadan çalındığı iddia edilen diğer altcoin’ler Birake, Bitcoin Plus, Bonorum, Bitcoin Token, Bulwark, Centex, DezireCash, Electra, Epic Coin, Livenodes, Malwarechain, Rocketfund, Safecapital olarak sıralanıyor.

SimilarWeb verilerine göre borsa, Şubat ayında 3 milyonun üzerinde ziyaret aldı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: