Al / Sat Bir bankaya 6.5 milyon avro yatıran İspanyol, hepsini kaybetti: “Yaşarken öldüm”

68 yaşında duvar ustalığı yapan İspanyol Francisco Guerrero, piyangodan kazandığı 6.5 milyon avroyu bir bankaya yatırdı ancak tüm parasını kaybetti. Dahası, borçlu da çıktı. Milyoner olduğunu öğrendiğinde dünyanın en mutlu insanı olduğunu söyleyen Guerrero için sonrası tam bir kâbustu.

İspanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden biri olan El Pais‘te yer alan habere göre, 68 yaşında duvar ustalığı yapan İspanyol Francisco Guerrero, bir Santander çalışanının yönlendirmesi sonucunda 6.5 milyon avro kaybetti.

Guerrero, İspanya’nın Valencia şehrindeki Castellon yakınlarında bulunan küçük bir kasabada yaşıyor ve asıl mesleği duvar ustalığı.

2005 yılının Aralık ayında işten eve döndükten sonra bir milyoner olduğunu öğrendi. Guerrero, “İlk başta kazancın eski İspanyol Pesetası cinsinden olduğunu düşündüm, çünkü avroda böyle bir miktarı hayal bile edemedim.” diyor.

Guerrero’nun sevincini hayal etmek zor ancak sonrası kötüydü. Duvar ustası, tüm parayı bir bankaya yatırdı ve mesleğine devam etti. Kurum çalışanları, risksiz bir şekilde parasının yıllık yüzde 17 faiz oranı ile mevduatta olduğunu söylüyordu. Oysa para, toksik olduğu ortaya çıkan finansal ürünlere yatırılmıştı. Üzerinden iki yıl geçti. Bir gün bacak ameliyatı için 30 bin avro çekmek üzere bankaya geldi. Bütün parasının kaybolduğunu öğrenince şoka uğradı. Dolandırıldığını düşündü. Yüksek risk, sadece tüm parasını eritmekle kalmadı, aynı zamanda borçlar da yarattı. Ortaya çıkan borçlar, orijinal yatırımının ve mülklerinin toplam değerinden fazlaydı. Guerrero, şu anda bilmeden ipotek ettirdiği kendi evinde de kiracı durumda. Medyaya, depresyon ve anksiyete nedeniyle tedavi gördüğünü söyledi.

“Yaşarken öldüm” diyen 68 yaşındaki adam ve ailesi, yaşananlara karşı yasal mücadelesini sürdürüyor. Perşembe günü bankaya karşı hukuk savaşının bir başka duruşması görüldü. Mücadele 14 yıldır devam ediyordu. Banka, kendisini Guerrero’nun finansal dünyaya aşina olmadığını ve yüksek riskli ürünlere yatırım yapmanın sonuçlarını bilmediğini söyleyerek savundu. Guerrero ise bir banka çalışanının kendisine parasının risksiz bir şeklide emin ellerde olduğunu söylediğini belirterek “Ona körü körüne güvendim. Hayatımı mahvettiler. Hiç okula gitmedim, kârlılık nedir bilmem. Bir kazma ve kürekle işimi yaparım. Bankalar hakkında hiçbir şey bilmiyorum.” şeklinde konuşuyor.

Mahkemeler onu üç kez haklı buldu. Guerrero, “Üç yargılamanın tamamını kazandım” diyor. En sonuncusu iki hafta önceydi.

Şimdilik mahkeme, bankanın ona ve çocuklarına 2.3 milyon avro daha fazla faiz ödemesine karar verdi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: