ABD’nin yeni düzenlemeleri Bitcoin fiyatını nasıl etkiler?

ABD’nin kripto para işlemlerine ilişkin getirmek istediği düzenlemeler netleşti. Akıllardaki soru: Yeni düzenlemeler Bitcoin fiyatını nasıl etkiler? Yaygın kanı, özellikle değer kaybı anlamında önemli bir etkisinin olmayacağı yönünde.

bitcoin (61)

Bugün gece saatlerinde bildirdiğimiz gibi, ABD’de bir süredir konuşulan kripto para cüzdanlarına ilişkin düzenlemeler açıklandı. Düzenlemeler henüz yürürlüğe girmedi. Önce Federal Sicil’de yayınlandıktan sonra 15 gün süreyle geri bildirimler alınacak ve ardından buna göre son şekil verilerek uygulamaya konulacak.

Özet geçmek gerekirse, ilk bakışta yeni düzenlemeler, kripto paralarda anonim olarak işlem yapmayı zorlaştırmayı hedefliyor. Kripto para cüzdanları, yeni düzenleme ile yüksek düzeyde kara para aklamayı önleme standartlarına tabi tutulacak. 3 bin dolardan daha fazla para çekme işlemleri için karşı tarafın kimlik bilgileri dahil olmak üzere gelişmiş müşterini tanı (KYC) gereksinimlerinin karşılanması istenecek. 10 bin dolar ve daha fazla değerdeki işlemler için de işlemi FinCEN’e bildirmek zorunlu olacak. Bu bildirime işlemi yapan tarafların kimlik bilgileri, ad ve fiziksel adresleri de dahil edilecek.

Esasen uygulanmak istenen kurallar, geçtiğimiz yıl kripto paraları da kapsama alan G20 Mali Eylem Görev Gücü’nün Seyahat Kuralı ile aynı doğrultuda.

Görünüşe göre piyasa, beklenenden daha az kısıt getiren düzenlemelerle karşılaştı. Açıklamanın ardından Bitcoin’in fiyatındaki hareketler de bunu doğruluyor. Beklenen kadar sert bir düzenleme fiyatta ciddi ölçüde bir satış dalgası yaratabilirdi. İlk dakikalarda yaklaşık 250 dolarlık bir düşüş sonrası Bitcoin, kısa sürede toparlandı. Buradan düzenlemelerin piyasa tarafından nasıl karşılandığını okumak mümkün.

Örneğin kripto para alanında önde gelen bir hukukçu olan Jake Chervinsky, “Düzenlemeler, daha kötü olabilirdi.” dedi. Bitcoin girişimcisi ve destekçisi Matt Odell “The Block, ABD hükümetinin borsaların 10 bin dolardan daha büyük Bitcoin çekme işlemlerini bildirmesini isteyeceğini yazıyor. Dürüst olmak gerekirse bunu yaptıklarını farz ediyordum. Armstrong ve Davidson’ın dile getirdiği endişeler çok daha kötüsü bekleniyor gibiydi. Eğer doğruysa çok bullish” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Avukat Oğuz Evren Kılıç da “ABD kripto para konusunda oldukça kapsamlı bir düzenleme getirdi. Bu, beklenen küresel regülasyon dalgasının ilk işâret fişeği. Özellikle DeFi konusunda birçok kişinin kaygıları var ama bu regülasyonlar çok faydalı olacak. Artık devletler, kripto para ile uzlaşıyor. Regülasyonlar, kripto para olgusunun hukukî zemine oturmasını, meşrûlaşmasını, geniş kitlelere güven vermesini, kurumsal yatırımcıların güvenli piyasaya girmesini ve piyasadaki yıkıcı eylemlerin azalmasını sağlayacak. #Kripto böylece çocukluğunu aştı, olgunlaşma çağına girdi.” yorumunu yaptı.

ABD’de düzenleyici belirsizlikten dolayı piyasaya girmekten imtina eden önemli bir kitle hep vardı. Düzenlemelerin netleşmesi, bu potansiyel yatırımcıların ve şirketlerin piyasaya dahil olma konusunda rahat hissetmelerin sağlayacak. Orta ve uzun vadede bunun fiyat üzerinde olumlu etkileri olacağı düşünülebilir.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: