ABD’nin en büyük emeklilik fonu Bitcoin madenciliği hisselerini 7 kat artırdı

ABD’nin en büyük kamu emeklilik fonu olan CalPERS’in, Bitcoin madencilik şirketi Riot Blockchain’deki (RIOT) hisse sayısını 2020 yılının son çeyreğinde 7 kat artırdığı ortaya çıktı.

bitcoin

Kamu işçileri, emekliler ve ailelerinin fonlarını yöneten CalPERS’in yönetimi altında yaklaşık 441 milyar dolarlık varlık bulunurken, şirket Bitcoin fiyatının artmasıyla beraber, Bitcoin madenciliği şirketindeki hisse sayısını yükseltti.

CoinDesk tarafından aktarıldığı üzere, Salı günü açıklanan resmi belgelere göre; CalPERS’in 2020’nin üçüncü çeyreği itibariyle elinde bulunan RIOT hisse sayısı 16907’ydi ve hisselerin değeri toplamda 49 bin dolardı. Yapılan son alımdan sonra ise hisse sayısı 113 bin 34 olurken, toplam değer ise 1.9 milyon doları geçti.

Sacramento merkezli olan fon şirketi, Riot Blockchain hisselerini ilk olarak 2017 boğa koşusunda almıştı ve o zamandan bu yana elinde hep yaklaşık 17 bin hisse tutuyordu. Bu rakam genelde değişmiyordu.

Son dönemde aldığı madencilik cihazlarıyla kapasitesini iyice büyüten RIOT’ın hisselerinin değeri 2020 yılının 4. çeyreğinde tam yüzde 541’lik bir yükseliş gördü. Bu oran Bitcoin’de ise yüzde 174’tü.

CalPERS yöneticileri aslında dünyanın gittiği yönü iyi tahmin etmişti ve 2016’daki halka açık bir toplantı esnasında geleceğe yönelik bir yatırım fırsatı olarak blockchain teknolojilerini değerlendireceklerini belirtmişlerdi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: