ABD’nin ele geçirdiği Bitcoin’lerin değeri 2.4 milyar dolar oldu

ABD’nin Kasım ayında el koyduğu yaklaşık 70 bin BTC’nin değeri 2 milyar 400 milyon dolara ulaştı.

bitcoin (43) abd

Amerikan hükümeti, yaklaşık iki ay önce 69 bin 369 BTC ele geçirmişti. Bu BTC’ler, döneminde çevrim içi olarak yasa dışı alışverişlerin yapıldığı en büyük pazar yeri olan Silk Road’a aitti.

Silk Road’da alışverişler, gizliliği sağlamak için Bitcoin ile yapılıyordu ve internet sitesinin ciddi bir Bitcoin birikimi vardı. 2011 ve 2013 yılları arasında faaliyette olan site, 2013 yılının sonlarında FBI tarafından çökertilmişti. O yıl Silk Road’un Bitcoin cüzdanlarına el konuldu. Söz konusu cüzdanlarda yüz binlerce BTC bulunuyordu fakat cüzdanların tamamı ele geçirilemedi. Hâlâ Silk Road’a ait olan kayıp 444 bin BTC bulunduğu belirtiliyor. Hatta bazı ajanlar, Silk Road soruşturmalarında Bitcoin hırsızlığı nedeniyle görevden uzaklaştırıldılar. Sitenin kurucusu olan Ross Ulbricht, 2015 yılında sonuçlanan mahkeme kararıyla iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.

Yukarıda da ifade edildiği gibi, ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz Kasım ayında 69 bin 369 BTC ele geçirildiğini açıkladı. Açıklamaya göre, bu BTC’ler, zamanında Silk Road’un cüzdanını hack’leyen bir hacker’dan elde edildi. Hacker’ın 3 Kasım 2020’de ABD Başsavcılığıyla bir anlaşma imzaladığı ve bu anlaşmayla BTC’lerin ABD’ye devredilmesi kararına varıldığı söyleniyor.

Bitcoin’ler ele geçirildiğinde değerleri toplamda 1 milyar doların biraz üzerindeydi. Bitcoin’deki fiyat artışıyla birlikte sadece iki aylık süreçte bu BTC’lerin değeri yaklaşık 2.4 milyar dolar oldu ve hâlâ ABD hükümetinin elinde bulunuyor. Açık artırma ile satılıp satılmayacağı henüz bilinmiyor.

Amerikan hükümeti, bugüne kadar çok sayıda BTC’ye el koydu. Bunlardan bazıları yine Silk Road ile bağlantılıydı ve çeşitli açık artırmalarla satıldı. Açık artırmaların birinde ünlü milyarder Tim Draper, 32 bin BTC satın aldı. Draper, o dönemde BTC başına 632 dolar ödemişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: