ABD’li regülatörün adımı, kripto para borsalarına nefes aldıracak

ABD Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC), bankaların kripto para endüstrisi gibi endüstrilere hizmet erişimini sınırlamasını engelleyecek bir kural önerisi getirdi.

ABD Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC), kripto para endüstrisi gibi yasal endüstrilerin kara listeye alınmasını yasaklayacak bir kural önerdi.

Kural önerisine ilişkin önceki gün OCC tarafından yayınlanan basın bildirisinde, “Bankalar, tüm müşteri kategorilerini ya da sınıflarını etkileyen geniş çaplı kararlar yerine; hizmetler, sermayeye ve krediye bireysel müşterilerin risk değerlendirmelerine dayalı olarak erişim sağlamalıdır.” ifadeleri yer aldı.

Öneri, bankaların bireylerin veya işletmelerin bankacılık hizmetlerine erişimlerini sınırlamalarını engelleyecek. Bankalar, ürünlerini hizmet verdikleri toplumdaki herkesin kullanımına sunmak zorunda olacak. Bununla birlikte kredibilite, ödeme gücü ve diğer risk temelli faktörlerlere dayalı olarak hizmet reddi yapılabilecek.

Başta kripto para borsaları olmak üzere kripto para şirketleri, Amerikan bankacılık kurumlarıyla çalışmakta zorlanıyor. Şimdiye kadar birçok bankacılık kuruluşu, borsalara bu konuda pek çok engel çıkardı. Örneğin Wells Fargo, vaktiyle Bitfinex’in banka hesaplarını kapatmıştı. Capital One, yıllar önce hatıra gümüş ve bakır Bitcoin coin’leri satan bir şirketin hesabını bloke etmişti.

Öneri, 4 Ocak 2021 tarihine kadar kamuoyu değerlendirmelerine açık tutulacak.

OCC’nin başında daha önce Coinbase’de Baş Hukuk Müşaviri olarak görev alan Brian Brooks bulunuyor. Brooks, OCC’de işe başladıktan sonra kurum bankalara, müşterileri adına kripto para tutabilmeleri için yeşil ışık yakmıştı. Daha sonra bir başka karar daha alan OCC, bu kez bankaların stabil kripto para ihraç eden şirketler için rezerv fon tutabileceğini bildirdi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: