ABD’den Venezuela’nın 1 numaralı kripto paracısını bulana büyük ödül

Venezuela’nın petrole dayalı kripto parası Petro’nun ülkedeki yönetiminden sorumlu olan Joeslit Ramirez, ABD hükumeti tarafından para aklama ve diğer suçlar gerekçesiyle aranıyor.

petrocu

Venezuela’nın kripto para kurumunun başındaki isim artık ABD tarafından aranıyor. ABD’nin Yurt Güvenlik Kurumu’nun bir parçası olan ABD Göçmen Bürosu bugün, Joselit Ramirez’in “en çok aranan kaçaklar listesine” girdiğine dair bir bülten yayınladı. Ramirez, ülkesi Venezuela’da Ulusal Kripto-varlıklar Kurumu’nun başında bulunuyor.

5 milyon dolar ödül

Göçmen Bürosu, Ramirez’in uyuşturucu baronlarıyla politik, ekonomik ve sosyal derin ilişkileri olduğunu iddia ediyor. ABD hükumeti ise, “para aklama ve ABD yasaklarını delme” ile suçladığı Ramirez’in yakalanmasını sağlayacak olan kişiye 5 milyon dolar ödül verileceğini açıkladı. Aranma bülteninin, Venezuela hükumetinin benzin alımında yasaklara dahil olan Petro kripto parasını kabul etmesiyle aynı gün olması da dikkat çekiyor. Hatırlanacağı üzere Venezuela geçen hafta İran’dan gemilerle benzin alımı yapmış ve ABD yaptırımlarını da delmişti.

2018’den beri kriptonun başında

Ramirez, 2018’den bu yana ülkesinde Kripto Para Bürosu’nun başkanlığını yürütüyor. Ramirez’den önce bu görevi yapan kişi ise önceden muhalefet saflarında yer alan daha sonra ise devlet başkanı Nicolas Maduro’yla çalışmaya başlayan ve Petro’nun yaratılışı esnasında görevde olan tanınan kongre üyesi Carlos Vargas’tı.

Göçmen Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre 33 yaşındaki Ramirez’e; New York Güney Bölge Mahkemesi tarafından, Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Kanunu, Narkotik Kanunu ve ABD Hazine Bakanlığı’nın yabancı varlıkları kontrol etmek için empoze ettiği yasakları delme suçları sebebiyle dava açıldı.

Hatırlanacağı üzere, bu senenin başında ABD hükumeti Ramriez’in, “yozlaşmış” Venezuela yetkilileriyle olan ilişkilerinden dolayı incelendiğini açıklamıştı. O dönem ABD, Venezuela devlet başkanı Maduro’nun yakalanması için 15 milyon dolar, ve içinde Cliver Alcala, Diosdado Cabello, Hugo Carvajal, ve Tareck el Aisammi gibi yüksek profil politikacıların olduğu kişiler için 10’ar milyon dolar ödül vermişti. Bu kişiler arasında Ramirez’in de ismi geçmiş ancak onun “başına” ödül konmamıştı.

Sabah saatlerinde ise Venezuelalı gazeteci Marbellis Linares, Ramirez’in ofisinde olduğu bir fotoğrafını paylaştı. ABD’den gelen açıklamalardan pek de etkilenmemiş görülen Ramirez, kendisine konuyla ilgili sorulan sorulara ise yanıt vermedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: