ABD’de kripto para cüzdanları için yeni düzenlemeler açıklandı

Bir süredir konuşulan kripto para cüzdanları hakkındaki yeni düzenlemeler açıklandı. Buna göre, kripto paralarını merkezi borsalardan kendi cüzdanlarına aktarmak isteyen herkes mutlaka kişisel bilgilerini vermek zorunda olacak. Yeni kurallarla anonim işlem yapmanın önünün tıkanması hedefleniyor.

steven-mnuchin

ABD Mali Suçları Araştırma Ağı’nın (FinCEN), kripto para cüzdanlarıyla ilgili yeni kural önerilerine göre, kripto paralarını merkezi borsalardan kendi özel cüzdanlarına aktarmak isteyen kullanıcıların borsalara kişisel bilgilerini vermeleri gerekecek.

Borsaların ayrıca kripto para işlemleriyle ilgili kayıtları sunması ve saklaması gerekecek.

“Dönüştürülebilir Sanal Para Birimi veya Dijital Varlık İşlemleri için Gereklilikler” başlığıyla yayınlanan kurallar, eğer yasalaşırsa kripto para cüzdanları, yüksek düzeyde kara para aklamayı önleme standartlarına tabi tutulacak. Diğer bir deyişle, kurallar uygulamaya konulduğunda anonim işlem yapmak çok zorlaşacak.

3 bin dolardan daha fazla para çekme işlemleri için kullanıcıların gelişmiş müşterini tanı (KYC) gereksinimlerini karşılamaları istenecek. Buna müşterinin gönderim yapacağı karşı tarafın kimlik bilgileri de dahil.

10 bin dolardan daha büyük işlemler için şirketler, işlemi FinCEN’e bildirmek zorunda olacak. Bu bildirime işlemi yapan tarafların kimlik bilgileri, ad ve fiziksel adresleri de dahil edilecek.

FinCEN, anonim olarak işlem yapmanın önüne geçmek için daha kapsamlı kurallar da öneriyor.

Kuralın, Federal Sicil’de yayınlanmasının ardından geri bildirim ve yorum için 15 günlük bir süre tanınacak.

Önerilen kurallar, Mali Eylem Görev Gücü’nün geçen yıl kripto paraları da dahil ettiği Seyahat Kuralı ile uyum içinde. Bilindiği üzere, önümüzdeki yıl borsalar tarafından uygulanması zorunlu olacak olan Seyahat Kuralı, borsadan borsaya transferlerde kişisel bilgilerin de şirketler arasında aktarılmasını gerektiriyor.

Bu arada ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de yaptığı açıklamada, FinCEN’in önerdiği kuralların, ulusal güvenliği koruyacağını, yasaların uygulanmasına yardımcı olacağını ve sorumlu yenilik üzerindeki etkiyi en aza indirirken şeffaflığı artıracağını söyledi.

Coinbase CEO’su haftalar önceden planı açık etmiş ve çağrı yapmıştı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in görevden ayrılmadan önce kripto para cüzdanları konusunda bir düzenleme getirme planı olduğu, ilk olarak geçtiğimiz haftalarda Coinbase CEO’su Brian Armstrong tarafından açıklanmıştı.

Armstrong, bunun hem kripto para endüstrisine hem de ABD’ye büyük kötülük olacağını belirtmiş, düzenlemelerin istenmeyen yan etkiler doğuracağından endişe duyduğunu ifade etmişti.

Armstrong, “Bizim düşüncemize göre bu regülasyon, Coinbase gibi finansal kurumların, kişisel cüzdana borsadan para çekme işlemi yapılmadan önce cüzdan sahibi ya da alıcının kişisel bilgilerini talep etmeyi gerektirecek.” demişti.

Coinbase CEO’su, bunun görünüşte iyi gibi gözükse de pratikte çok kullanışlı olmayacağını vurgulamış, “Birçok kripto kullanıcısı, paralarını yeni tip çevrim içi uygulamalarda değerlendiriyor. Reddit’te bazı içeriklere destek olmak istediğinizde ya da bir oyundaki bir varlığı/öğeyi transfer etmek istediğinizde alıcı tarafın bilgilerinin doğrulanmasını talep eden bir formla karşılaştığınızı hayal edin.” şeklinde devam etmişti.

Armstrong’a göre bu düzenleme, ABD için çok kötü olacaktı:

“…Çünkü ABD’li kripto kullanıcıları bu yüzden hizmet satın almak için yurt dışındaki regüle olmamış şirketleri tercih etmeye başlayacaklar. Uzun vadede de ABD’nin finans merkezi statüsü tehlike altına girecektir.”

Son olarak Armstrong, internet gibi kripto paraların da serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

Kripto para dünyası nasıl tepki verdi?

Önerilen kuralların yayınlanmasının ardından kripto para dünyasından çok sayıda açıklama geldi. ABD Doları’na endeksli stabil kripto para USDC’nin ihraççısı Circle şirketinin CEO’su Jeremy Allaire, birçok kişinin aklındaki o soruyu sordu:

“Karşı taraf bir DeFi protokolü olduğunda bir kişi karşı tarafın adını ve adresini nasıl sağlayabilir?”

Ünlü Bitcoin savunucusu ve eğitmeni Andreas Antonopoulos ise şöyle dedi:

“FinCEN kurallarının özü şu: Düzenlenmiş bir borsadan ödeme yapmaya çalıştığınızda bunlar ek doğrulama gerektirecek ve işlemlerinizi devlete bildirecekler. Kendi cüzdanınızı kullanırsanız… Sizi kontrol edemez veya işlemlerinizi bildiremezler.”

Ayrıca Antonopoulos, “Bu yıl sınır 3 bin dolar olacak. Önümüzdeki yıl onu düşürecekler. Sonunda tüm işlemlerin bildirilmesi ve kontrolü gerekecek.” dedi ve kurumların farkında olmadan daha fazla insanı merkezi olmayan alternatiflere yönlendirdiklerini ve kripto paralarını borsalarda değil, kendi cüzdanlarında tutmaya zorladıklarını belirtti.

Antonopoulos, bir başka tweet’inde de esprili bir dille “FinCEN, DEX ve gizlilik coin’i teşvik planını duyurdu. Bullish!” ifadelerini kullandı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: