ABD, dış politikada stabil kripto paraya başvuruyor

ABD, dış politikada stabil kripto paraya başvurdu. Circle’dan yapılan açıklamada, Venezuela’ya yardım ulaştırabilmek için ABD hükümetinin desteğiyle ABD ile Venezuela arasında bir hat kurulduğu bildirildi. Bu hatta kilit rolü USDC oynuyor.

Stabil kripto para birimleri, artık Amerikan dış politikasında bir araç olarak kullanılmaya başlanıyor.

ABD Doları ile 1:1 oranında desteklenen stabil kripto para USDC’nin ihraççısı olan Circle şirketi, Kovid-19 salgının ortasında Venezuela halkına yardım ulaştırabilmek için Amerikan hükümetinin de desteği ile ABD ve Venezuela arasında bir para hattı kurulduğunu duyurdu.

Açıklamaya göre bu hat, ABD tarafından başkan olarak tanınan Juan Guaido ve Amerikan fintek şirketi Airtm liderliğinde Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti ile geliştirilen iş birliği sayesinde oluşturuldu. Bu iş birliğinin kurulmasına ABD hükümeti de bizzat destek sağladı.

Kripto paranın kullanılacak olduğu bu hat ile beraber Maduro’nun ülkedeki finans sistemi üzerinde uyguladığı kontroller aşılmış olacak. Açıklamada böylece başta sağlık çalışanları olmak üzere Venezuela halkına milyonlarca dolarlık destek sağlanacağı belirtildi.

Sistem şu şekilde çalışıyor:

  1. Guaido hükümetinin bir Amerikan bankasında bulunan paraları USDC basmak için kullanılıyor.
  2. Bu USDC’ler, Airtm’e gönderiliyor.
  3. USDC, Airtm cüzdanlarına gönderildikten sonra Venezuelalı sağlık çalışanlarının hesaplarına AirUSD şeklinde dağıtılıyor. AirUSD, Airtm’in stabil kripto para destekli dolar token’ı.
  4. Sağlık çalışanları, Airtm’in sanal banka kartını kullanarak yerel banka hesaplarına Bolivar çekebiliyor, bunları diğer kullanıcılara gönderebiliyor ve parayı herhangi bir yerde çevrim içi olarak harcayabiliyor. Airtm ağının Venezuela’da yarım milyondan fazla kullanıcısı var.

Maduro’nun sıradan Venezuelalıların Airtm’de hesap açmasını veya oradaki paralarına erişim sağlamasını engelleyemeyeceği kaydediliyor. Bu sistemin ülkede yasaklanması halinde VPN ile kolaylıkla erişilebileceği belirtiliyor.

Circle bu gelişme için “ABD’nin dış politika hedeflerini uygulamak için stabil kripto paralara yöneldiği tarihi an” değerlendirmesini yapıyor.https://platform.twitter.com/embed/index.html?creatorScreenName=uzmancoin&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1329854699114205188&lang=tr&origin=https%3A%2F%2Fuzmancoin.com%2Fabd-stabil-kripto-para-venezuela%2F&siteScreenName=uzmancoin&theme=light&widgetsVersion=ed20a2b%3A1601588405575&width=550px

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: