8 trilyon dolarlık varlıkları yöneten BlackRock, Bitcoin piyasasına giriyor

blackrock

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, bugün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kayıtlarına giren iki belge ile bazı fonları aracılığıyla Bitcoin‘e dayalı vadeli sözleşme alabileceğini bildirdi.

Söz konusu belgelerde, “Belirli fonlar, Bitcoin’e dayalı vadeli kontrat işlemlerinde yer alabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Bitcoin vadeli kontrat alımları için hangi borsanın kullanılacağı belirtilmezken fonların yalnızca nakit uzlaşılı Bitcoin kontratlarında işlem yapabileceği ifade ediliyor. CME ise şu anda nakit uzlaşılı Bitcoin vadeli kontratları listeleyen CFTC’ye kayıtlı tek borsa.

Yönetimi altında yaklaşık 8 trilyon dolarlık varlık bulunan BlackRock, geçen ay kripto paraların değerlemesinde uzmanlığı olan bir yönetici ilanı yayınlanmıştı.

BlackRock CEO’su Larry Fink, yine geçtiğimiz ay Bitcoin‘in hâlâ nispeten küçük bir varlık olmasına rağmen küresel bir varlık hâline gelme yolunda ilerlediğini söylemişti.

Daha önce de şirket yöneticilerinden Rick Rieder, Bitcoin’in kalıcı olacağını düşündüğünü belirterek şöyle konuşmuştu:

“Altının yerini büyük ölçüde alabilecek dayanıklı bir mekanizma olduğunu mu düşünüyorum? Evet, bence öyle, çünkü ortalıkta bir külçe altın dolaştırmaktan çok daha işlevsel.”

Bu gelişmenin ardından piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, TSİ 22.00 itibari ile yaklaşık 35 bin 200 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: